Horkling ApS
CVR 41 91 79 11 · Vejle · Anden udgivelse af software · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Horkling ApS har CVR-nummer 41917911. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udgivelse af software (branchekode 582900). Adresse: Innovations Allé 3, 7100 Vejle. Stiftet: 4. december 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 504.750 kr., årets resultat 5.058 kr., egenkapital 173.748 kr., aktiver i alt 192.355 kr. Soliditetsgraden på 90,3 % er højere end hos 85 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.058 kr. er højere end hos 61 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 206 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Horkling ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udgivelse af software (582900)
- Adresse
- Innovations Allé 3, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 1
- contact@horkling.com
- Hjemmeside
- https://www.horkling.com
- Stiftet
- 4 Dec 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål er, at drive konsulent og IT virksomhed, samt udøve anden virksomhed, der står i naturlig forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-05-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41917911 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Innovations Allé 3, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.horkling.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.horkling.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (21. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▲ 139,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
10,34
▲ 3,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,3%
▲ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
102,2%
▲ 102,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1326 virksomheder i «Anden udgivelse af software»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 504.750 | 164.800 | 783.137 | 1.154.374 | 1.154.374 |
| Resultat før skat | 5.058 | -229.627 | 40.380 | 467.677 | 467.677 |
| Årets resultat | 5.058 | -229.627 | 31.514 | 364.541 | 364.541 |
| Egenkapital | 173.748 | 168.690 | 418.316 | 586.538 | 386.538 |
| Aktiver i alt | 192.355 | 197.331 | 478.889 | 819.256 | 619.256 |
| Omsætningsaktiver | 192.355 | 197.331 | 478.889 | 819.256 | 619.256 |
| Kortfristet gæld | 18.607 | 28.641 | 60.573 | 232.718 | 232.718 |
| Gæld i alt | 18.607 | 28.641 | 60.573 | 232.718 | 232.718 |
| Soliditetsgrad | 90.3% | 85.5% | 87.4% | 71.6% | 62.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Holdling ApS Siden 4 Dec 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Janus Heide Siden 4 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1Horkling ApS
P-nr. 1026555554
Innovations Allé 3, 7100 Vejle
Anden udgivelse af software (582900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Holdling ApS (CVR 41897562)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver naturlig, konsulent, software.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.