HP Production ApS
CVR 37 03 39 60 · Holstebro · Forarbejdning af svinekød · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HP Production ApS har CVR-nummer 37033960. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Forarbejdning af svinekød (branchekode 101110). Adresse: Naurvej 3A, 7500 Holstebro. Stiftet: 24. august 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.568.361 kr., årets resultat 5.066.512 kr., egenkapital 8.335.840 kr., aktiver i alt 11.707.186 kr. Soliditetsgraden på 71,2 % er højere end hos 92 % af de 13 virksomheder i branchen «Forarbejdning af svinekød», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.066.512 kr. er højere end hos 77 % af de 13 virksomheder i branchen «Forarbejdning af svinekød», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 132 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HP Production ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Forarbejdning af svinekød (101110)
- Adresse
- Naurvej 3A, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Antal ansatte
-
21
2016 2018
- Telefon
- 97432326
- moesgaard@moesgaard-meat.dk
- Stiftet
- 24 Aug 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- køb og salg samt udvikling og produktion af fødevarer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med bestyrelsesformanden.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-06-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37033960 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Naurvej 3A, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
60,8%
▲ 4,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,47
▲ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,2%
▲ 14,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
175,3%
▲ 175,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
13 virksomheder i «Forarbejdning af svinekød»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.568.361 | 3.267.160 | 13.403.495 | 21.518.644 | 7.547.504 |
| Resultat før skat | 6.507.761 | 2.352.755 | 12.531.760 | 20.031.566 | 6.414.598 |
| Årets resultat | 5.066.512 | 1.840.377 | 9.764.707 | 15.624.621 | 4.974.816 |
| Egenkapital | 8.335.840 | 3.269.328 | 26.428.951 | 16.664.244 | 6.039.623 |
| Aktiver i alt | 11.707.186 | 5.763.680 | 30.507.367 | 20.545.920 | 9.530.740 |
| Omsætningsaktiver | 11.707.186 | 5.747.658 | 30.467.297 | 20.481.802 | 9.442.575 |
| Kortfristet gæld | 3.371.346 | 2.494.352 | 4.078.416 | 3.878.004 | 3.491.117 |
| Gæld i alt | 3.371.346 | 2.494.352 | 4.078.416 | 3.878.004 | 3.491.117 |
| Soliditetsgrad | 71.2% | 56.7% | 86.6% | 81.1% | 63.4% |
| Ansatte (gns.) | 19 | 19 | 21 | 21 | 28 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
TICAN FRESH MEAT A/S Siden 1 Jun 202250% Ejer
-
DHP Invest ApS Siden 1 Jun 202233,33% Ejer
Ledelse
5-
Per Due Haahr Pedersen Siden 19 Sep 2017Direktør
-
Per Due Haahr Pedersen Siden 1 Jun 2022Bestyrelsesmedlem
-
Jess Due Haahr Pedersen Siden 1 Jun 2022Formand
-
Anders Due Haahr Pedersen Siden 1 Jun 2022Bestyrelsesmedlem
-
Steen Ingemann Sønnichsen Siden 28 Jun 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1HP Production ApS
P-nr. 1020670734
Naurvej 3A, 7500 Holstebro
Forarbejdning af svinekød (101110)
👥 21 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TICAN FRESH MEAT A/S (CVR 26786576)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver svinekød, forarbejdning, fødevarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.