HR HOLDING, ÅRHUS ApS
CVR 27 51 84 51 · Beder · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HR HOLDING, ÅRHUS ApS har CVR-nummer 27518451. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stenrosevej 23, 8330 Beder. Stiftet: 5. marts 2004. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -14.875 kr., årets resultat 459.130 kr., egenkapital 20.262.254 kr., aktiver i alt 20.310.170 kr. Soliditetsgraden på 99,8 % er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 459.130 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HR HOLDING, ÅRHUS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stenrosevej 23, 8330 Beder
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 5 Mar 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje anparter i Raahauge Invest Holding ApS, CVR.nr. 25884752 og at drive investering og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2004-03-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27518451 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stenrosevej 23, 8330 Beder
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,3%
▼ 13,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,05
▼ 58,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,8%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-85,2%
▼ 85,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.875 | -13.376 | -12.425 | -12.919 | -17.645 |
| Resultat før skat | 459.130 | 3.105.138 | -1.027.952 | 1.530.814 | 2.337.177 |
| Årets resultat | 459.130 | 3.101.574 | -1.036.488 | 1.526.348 | 2.335.263 |
| Egenkapital | 20.262.254 | 20.203.124 | 17.601.550 | 18.752.438 | 17.626.090 |
| Aktiver i alt | 20.310.170 | 20.212.763 | 17.618.086 | 18.764.907 | 17.636.022 |
| Omsætningsaktiver | 241.913 | 615.921 | 1.110.286 | 1.190.268 | 971.868 |
| Kortfristet gæld | 47.916 | 9.639 | 16.536 | 12.469 | 9.932 |
| Gæld i alt | 47.916 | 9.639 | 16.536 | 12.469 | 9.932 |
| Soliditetsgrad | 99.8% | 100% | 99.9% | 99.9% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Helle Raahauge Gratadour Siden 5 Mar 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Helle Raahauge Gratadour Siden 5 Mar 2004Direktør
Produktionsenheder
1HR HOLDING, ÅRHUS ApS
P-nr. 1010454006
Stenrosevej 23, 8330 Beder
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 16.218 DKK | 3.564 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 38.897 DKK | 8.536 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 20.332 DKK | 4.466 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 8.739 DKK | 1.914 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 11.608 DKK | 2.552 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HR HOLDING, ÅRHUS ApS (CVR 27518451)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver raahauge, invest, cvr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.