HR2ORTOPÆDI ApS
CVR 30 49 04 44 · Valby · Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HR2ORTOPÆDI ApS har CVR-nummer 30490444. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (branchekode 325000). Adresse: Herman Bangs Plads 5, st. th, 2500 Valby. Stiftet: 1. marts 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. september 2024 – 31. august 2025): bruttofortjeneste 3.541.584 kr., årets resultat 1.251.754 kr., egenkapital 1.588.396 kr., aktiver i alt 2.578.044 kr. Soliditetsgraden på 61,6 % er højere end hos 62 % af de 326 virksomheder i branchen «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.251.754 kr. er højere end hos 86 % af de 326 virksomheder i branchen «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HR2ORTOPÆDI ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
- Adresse
- Herman Bangs Plads 5, st. th, 2500 Valby
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
3
2007 2018
- Telefon
- 32623662
- info@hr2.dk
- Stiftet
- 1 Mar 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- fremstilling af ortopædiske artikler samt at udøve virksomhed med handel og service og aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-06
- Binavne
- UNIK D ApS UNIK D Insoles ApS UNIK D fodindlæg ApS UNIK D indlægssåler ApS UNIK Dynamic Insoles ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30490444 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Herman Bangs Plads 5, st. th, 2500 Valby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
78,8%
▲ 6,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,54
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,6%
▲ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-5,4%
▼ 5,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
326 virksomheder i «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.541.584 | 3.849.126 | 2.518.755 | 3.092.813 | 3.387.084 |
| Resultat før skat | 1.617.323 | 1.702.386 | 533.785 | 776.642 | 871.599 |
| Årets resultat | 1.251.754 | 1.322.716 | 414.298 | 600.030 | 671.892 |
| Egenkapital | 1.588.396 | 1.836.642 | 2.013.926 | 2.099.628 | 2.749.598 |
| Aktiver i alt | 2.578.044 | 3.056.633 | 2.843.670 | 3.265.319 | 4.198.538 |
| Omsætningsaktiver | 2.479.608 | 2.886.105 | 2.436.773 | 2.746.743 | 3.557.861 |
| Kortfristet gæld | 978.113 | 1.219.991 | 829.744 | 1.153.689 | 1.427.354 |
| Gæld i alt | 978.113 | 1.219.991 | 829.744 | 1.153.689 | 1.427.354 |
| Soliditetsgrad | 61.6% | 60.1% | 70.8% | 64.3% | 65.5% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HR2 HOLDING ApS Siden 1 Mar 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Hans-Henrik Renzius Rasmussen Siden 1 Mar 2007Adm. dir.
Produktionsenheder
1HR2ORTOPÆDI ApS
P-nr. 1013169817
Herman Bangs Plads 5, st. th, 2500 Valby
Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HR2 HOLDING ApS (CVR 30490401)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ortopædiske, dentale, medicinske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.