HSHANSEN A/S
CVR 73 49 21 14 · Silkeborg · Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
HSHANSEN A/S har CVR-nummer 73492114. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (branchekode 439900). Adresse: Randersvej 2B, 2., 8600 Silkeborg. Stiftet: 20. januar 1984. Status: aktiv. Antal ansatte: 84. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): omsætning 320.474.000 kr., bruttofortjeneste 45.629.000 kr., årets resultat 4.066.000 kr., egenkapital 56.515.000 kr., aktiver i alt 186.232.000 kr. Soliditetsgraden på 30,3 % er lavere end hos 60 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.066.000 kr. er højere end hos 96 % af de 1.580 virksomheder i branchen «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som HSHANSEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
- Adresse
- Randersvej 2B, 2., 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
84
1997 2018
- Telefon
- 96751101
- Stiftet
- 20 Jan 1984
- Selskabskapital
- 11.002.000 DKK
- Formål
- gennemføre lukningsentrepriser, herunder fabrikation af stål/aluminium facader, døre, vinduer og glastage samt salg og forarbejdning af metalprodukter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af formanden i forening med en direktør eller af formanden og to bestyrelsesmedlemmer
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-10-05
- Binavne
- A/S GLASALU FACADECENTER A/S GLASALU FACADER A/S H. S. HANSENS FABRIKKER DANSK FACADE ENTREPRISE A/S DFE A/S GLASALU A/S HANSENPROFILE A/S HansenConcepts a/s
- Momsnr. (EU VIES)
- DK73492114 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300Y2T9CVR6VN9661 Øverste modervirksomhed: HANSENGROUP A/S
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Randersvej 2B, 2., 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 4 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
1,3%
▲ 1,3 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
7,2%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,76
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,3%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6.260,6%
▲ 6.260,6 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-8,7%
▼ 8,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1580 virksomheder i «Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 320.474.000 | 350.849.000 | 403.668.000 | 329.065.000 | 400.845.000 |
| Bruttoresultat | 45.629.000 | 46.903.000 | 36.203.000 | 34.605.000 | 52.363.000 |
| Resultat før skat | 6.309.000 | 1.095.000 | 5.040.000 | 358.000 | 15.055.000 |
| Årets resultat | 4.066.000 | -66.000 | 3.605.000 | 276.000 | 12.042.000 |
| Egenkapital | 56.515.000 | 52.486.000 | 58.010.000 | 53.577.000 | 52.949.000 |
| Aktiver i alt | 186.232.000 | 185.100.000 | 247.809.000 | 193.825.000 | 191.145.000 |
| Omsætningsaktiver | 156.840.000 | 163.826.000 | 225.020.000 | 190.586.000 | 186.838.000 |
| Kortfristet gæld | 89.287.000 | 96.748.000 | 153.821.000 | 105.562.000 | 100.956.000 |
| Gæld i alt | 98.182.000 | 105.452.000 | 162.601.000 | 114.971.000 | 110.083.000 |
| Soliditetsgrad | 30.3% | 28.4% | 23.4% | 27.6% | 27.7% |
| Ansatte (gns.) | — | 99 | 137 | 164 | 192 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HANSENGROUP A/S Siden 20 Jan 1984100% Ejer
Ledelse
9-
Lars Antonsen Siden 21 Feb 2025Direktør
-
Michael Serup Siden 5 Oct 2026Bestyrelsesmedlem
-
Andreas Uglebjerg Larsen Siden 1 Dec 2024Bestyrelsesmedlem
-
Simon Smidt Kristensen Siden 10 May 2019Direktør
-
Stein Vinstrup Pettersen Siden 5 Oct 2026Bestyrelsesmedlem
-
Anders Kunze Bønding Siden 17 Jul 2026Formand
-
Raymond Louis Frauenfelder Siden 1 Dec 2024Suppleant
-
Brian Pedersen Siden 1 Dec 2024Bestyrelsesmedlem
-
Emil Hansen Siden 1 Dec 2024Suppleant
Produktionsenheder
4HSHansen a/s
P-nr. 1003183106
Randersvej 2B, 2., 8600 Silkeborg
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 85 ansatte
HSHansen a/s
P-nr. 1003183131
Industrikrogen 3, 2635 Ishøj
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 16 ansatte
HSHansen a/s
P-nr. 1017150827
Spangsbjerg Møllevej 100, 6705 Esbjerg Ø
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 12 ansatte
HSHansen a/s
P-nr. 1019299968
Jernbanegade 26, 6940 Lem St
Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. (439900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HANSENGROUP A/S (CVR 88710819)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lukningsentrepriser, glastage, aluminium.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.