Ib Laursen 2020 ApS
CVR 41 11 94 38 · Ribe · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ib Laursen 2020 ApS har CVR-nummer 41119438. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Øster Vedsted Vej 12, 6760 Ribe. Stiftet: 28. januar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 496.460 kr., egenkapital 1.978.539 kr., aktiver i alt 11.179.823 kr. Soliditetsgraden på 17,7 % er lavere end hos 84 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 496.460 kr. er højere end hos 74 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ib Laursen 2020 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Øster Vedsted Vej 12, 6760 Ribe
- Kommune
- ESBJERG
- Stiftet
- 28 Jan 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber samt foretage investeringsvirksomhed i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-01-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41119438 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 529900UNKZAMKXCOZF42
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Øster Vedsted Vej 12, 6760 Ribe
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,1%
▼ 4,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,07
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
17,7%
▲ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
13,9%
▲ 13,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | -6.405 | — | — | — |
| Resultat før skat | 427.812 | 338.576 | 891.697 | -778.887 | 1.245.043 |
| Årets resultat | 496.460 | 435.710 | 1.018.077 | -778.887 | 1.390.509 |
| Egenkapital | 1.978.539 | 1.482.079 | 1.046.369 | 28.292 | 807.179 |
| Aktiver i alt | 11.179.823 | 11.217.314 | 9.207.703 | 7.833.795 | 8.414.753 |
| Omsætningsaktiver | 658.969 | 1.453.571 | 240.019 | 148.028 | 170.522 |
| Kortfristet gæld | 9.201.284 | 9.735.235 | 8.161.334 | 7.805.503 | 7.607.574 |
| Gæld i alt | 11.179.823 | 11.217.314 | 8.161.334 | 7.805.503 | 7.607.574 |
| Soliditetsgrad | 17.7% | 13.2% | 11.4% | 0.4% | 9.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ib Robert Vestergaard Laursen Siden 28 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Ib Robert Vestergaard Laursen Siden 28 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1Ib Laursen 2020 ApS
P-nr. 1025499197
Øster Vedsted Vej 12, 6760 Ribe
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.448.297 DKK | 1.087.317 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 393.430 DKK | 36.760 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.862.529 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 4.165.505 DKK | 836.126 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -5.004.520 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ib Laursen 2020 ApS (CVR 41119438)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.