IBSEN PHOTONICS A/S
CVR 26 28 40 66 · Farum · Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
IBSEN PHOTONICS A/S har CVR-nummer 26284066. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (branchekode 267000). Adresse: Ryttermarken 17, 3520 Farum. Stiftet: 12. oktober 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 91. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 71.066.714 kr., årets resultat 9.290.179 kr., egenkapital 52.952.241 kr., aktiver i alt 74.357.669 kr. Soliditetsgraden på 71,2 % er højere end hos 55 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 9.290.179 kr. er højere end hos 97 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som IBSEN PHOTONICS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
- Adresse
- Ryttermarken 17, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Antal ansatte
-
91
2001 2018
- Telefon
- 44347000
- accounts@ibsen.com
- Hjemmeside
- www.ibsen.com
- Stiftet
- 12 Oct 2001
- Selskabskapital
- 6.857.143 DKK
- Formål
- opfinde, fremstille og sælge optiske og opti-elektroniske komponenter samt at udøve dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med den administrerende direktør eller af den administrerende direktør i forening med to bestyrelsesmedlemmer eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-03-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26284066 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ryttermarken 17, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.ibsen.com Hjemmeside https://ibsen.com/
- https://www.facebook.com/Ibsen-Photonics-106790281907522 Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCDSBYWgNDZ44esZYudSHGjA Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,5%
▲ 14,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,48
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,2%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
590,3%
▲ 590,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
33 virksomheder i «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 71.066.714 | 56.173.096 | 64.622.523 | 92.352.638 | 70.986.058 |
| Resultat før skat | 11.755.871 | 1.534.116 | 3.585.403 | 35.518.893 | 26.130.593 |
| Årets resultat | 9.290.179 | 1.345.805 | 2.701.389 | 28.565.599 | 21.083.866 |
| Egenkapital | 52.952.241 | 44.738.706 | 45.554.012 | 55.385.783 | 43.687.278 |
| Aktiver i alt | 74.357.669 | 66.747.116 | 76.610.195 | 88.941.758 | 66.658.627 |
| Omsætningsaktiver | 67.037.933 | 59.909.018 | 67.853.766 | 77.493.044 | 55.778.396 |
| Kortfristet gæld | 19.240.214 | 18.977.424 | 27.395.645 | 29.927.278 | 19.291.253 |
| Gæld i alt | 21.005.079 | 21.516.920 | 30.492.184 | 33.257.254 | 22.621.229 |
| Soliditetsgrad | 71.2% | 67% | 59.5% | 62.3% | 65.5% |
| Ansatte (gns.) | 80 | 79 | 90 | 82 | 69 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
N. FOSS & CO. A/S Siden 24 Sep 201966,67% Ejer
Ledelse
5-
Henrik Skov Andersen Siden 1 Apr 2011Adm. dir.
-
Michael Gustav Brock Siden 26 Mar 2012Bestyrelsesmedlem
-
Kim Vejlby Hansen Siden 12 Mar 2010Formand
-
Lars Bo Madsen Siden 23 Mar 2022Bestyrelsesmedlem
-
Rasmus Egmont Foss Siden 1 Apr 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1IBSEN PHOTONICS A/S
P-nr. 1000894879
Ryttermarken 17, 3520 Farum
Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
👥 91 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Ibsen Photonics A/S
Ryttermarken 17, 3520 Farum
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Elektrotekniske virksomheder bortset fra printfremstilling eller fremstilling af transformatorer.
Tilsyn: Furesø Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: N. FOSS & CO. A/S (CVR 87974618)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opti, opfinde, magnetiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.