I.E. ANDERSEN GRAVØRFIRMA & STEMPELFABRIK ApS
CVR 28 89 33 37 · Odense C · Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
I.E. ANDERSEN GRAVØRFIRMA & STEMPELFABRIK ApS har CVR-nummer 28893337. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (branchekode 329900). Adresse: Grønnegade 14, 5000 Odense C. Stiftet: 23. juni 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.154.070 kr., årets resultat 833.765 kr., egenkapital 958.765 kr., aktiver i alt 3.554.968 kr. Soliditetsgraden på 27,0 % er lavere end hos 60 % af de 159 virksomheder i branchen «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 833.765 kr. er højere end hos 82 % af de 159 virksomheder i branchen «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som I.E. ANDERSEN GRAVØRFIRMA & STEMPELFABRIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (329900)
- Adresse
- Grønnegade 14, 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
9
2005 2018
- Telefon
- 66111186
- Stiftet
- 23 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- gravørfirma og stempelfabrik og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2005-06-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28893337 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grønnegade 14, 5000 Odense C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
87,0%
▼ 0,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,27
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
27,0%
▲ 1,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-3,5%
▼ 3,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
159 virksomheder i «Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.154.070 | 4.038.445 | 4.172.173 | 4.211.636 | 3.940.108 |
| Resultat før skat | 1.074.139 | 1.109.252 | 1.415.599 | 1.377.413 | 1.254.209 |
| Årets resultat | 833.765 | 864.324 | 1.101.233 | 1.073.846 | 977.404 |
| Egenkapital | 958.765 | 989.324 | 1.226.233 | 1.198.846 | 1.102.404 |
| Aktiver i alt | 3.554.968 | 3.849.916 | 3.935.780 | 3.728.550 | 3.448.007 |
| Omsætningsaktiver | 3.283.904 | 3.536.518 | 3.906.685 | 3.675.586 | 3.357.648 |
| Kortfristet gæld | 2.581.308 | 2.852.274 | 2.709.547 | 2.529.704 | 2.345.603 |
| Gæld i alt | 2.581.308 | 2.852.274 | 2.709.547 | 2.529.704 | 2.345.603 |
| Soliditetsgrad | 27% | 25.7% | 31.2% | 32.2% | 32% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
I. E. ANDERSEN HOLDING ApS Siden 23 Jun 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Munch Andersen Siden 23 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1I.E. ANDERSEN GRAVØRFIRMA & STEMPELFABRIK ApS
P-nr. 1004141304
Grønnegade 14, 5000 Odense C
Andre fremstillingsaktiviteter i.a.n. (329900)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: I. E. ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 25710398)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gravørfirma, stempelfabrik, fremstillingsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.