Ifact A/S
CVR 42 07 38 06 · Vejle · Computerprogrammering · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ifact A/S har CVR-nummer 42073806. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Computerprogrammering (branchekode 621000). Adresse: Dianavej 13, 7100 Vejle. Stiftet: 29. januar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 4.240.623 kr., årets resultat 41.467 kr., egenkapital 1.795.053 kr., aktiver i alt 3.254.071 kr. Soliditetsgraden på 55,2 % er højere end hos 53 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 41.467 kr. er højere end hos 61 % af de 4.771 virksomheder i branchen «Computerprogrammering», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 49 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ifact A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Computerprogrammering (621000)
- Adresse
- Dianavej 13, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 6
- Stiftet
- 29 Jan 2021
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- udvikling og salg af it-software og IT-løsninger med særlig fokus på BI og datadrevet virksomhedsledelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør sammen med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-09-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42073806 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dianavej 13, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: ifact.dk Hjemmeside https://ifact.dk
- https://www.facebook.com/ifact.dk Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,3%
▲ 84,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,23
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
55,2%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
102,9%
▲ 102,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4771 virksomheder i «Computerprogrammering»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.240.623 | 2.854.018 | 1.132.223 | -337.105 | -42.158 |
| Resultat før skat | 53.162 | -1.853.008 | -3.751.453 | -2.933.740 | -2.033.401 |
| Årets resultat | 41.467 | -1.445.521 | -2.926.133 | -2.288.513 | -1.586.247 |
| Egenkapital | 1.795.053 | 1.753.586 | 3.199.107 | 1.125.240 | 3.413.753 |
| Aktiver i alt | 3.254.071 | 3.185.069 | 4.304.062 | 2.869.591 | 3.733.641 |
| Omsætningsaktiver | 3.254.071 | 3.185.069 | 4.304.062 | 2.869.591 | 3.733.641 |
| Kortfristet gæld | 1.459.018 | 1.431.483 | 1.104.955 | 1.744.351 | 319.888 |
| Gæld i alt | 1.459.018 | 1.431.483 | 1.104.955 | 1.744.351 | 319.888 |
| Soliditetsgrad | 55.2% | 55.1% | 74.3% | 39.2% | 91.4% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 8 | 8 | 5 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
JANSSON GRUPPEN A/S Siden 29 Jan 202190% Ejer
-
Henrik Larsen Holding 2021 ApS Siden 17 Mar 202110% Ejer
Ledelse
4-
Jesper Ørum Meier Siden 26 Oct 2023Bestyrelsesmedlem
-
Axel Ørum Meier Siden 29 Jan 2021Formand
-
Søren Ørum Meier Siden 26 Oct 2023Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Larsen Siden 29 Jan 2021Direktør
Produktionsenheder
1Ifact A/S
P-nr. 1026744519
Dianavej 13, 7100 Vejle
Computerprogrammering (621000)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: AXEL ØRUM MEIER HOLDING ApS (CVR 26407702)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datadrevet, virksomhedsledelse, fokus.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.