Impress Holding A/S
CVR 40 71 21 35 · Løsning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Impress Holding A/S har CVR-nummer 40712135. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Helge Nielsens Alle 5, 8723 Løsning. Stiftet: 21. juni 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -30.601 kr., årets resultat 3.619.342 kr., egenkapital 40.996.580 kr., aktiver i alt 42.129.672 kr. Soliditetsgraden på 97,3 % er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.619.342 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Impress Holding A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Helge Nielsens Alle 5, 8723 Løsning
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 21 Jun 2019
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- udlejning af lyd, lys, scene og AV-udstyr samt al virksomhed, som er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening, af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40712135 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Helge Nielsens Alle 5, 8723 Løsning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,8%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,85
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,3%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
638,3%
▲ 638,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -30.601 | -25.063 | -93.667 | -45.109 | -84.296 |
| Resultat før skat | 3.613.912 | 474.842 | 1.147.552 | 13.852.334 | 3.823.085 |
| Årets resultat | 3.619.342 | 490.195 | 1.169.751 | 13.863.952 | 3.841.642 |
| Egenkapital | 40.996.580 | 38.103.836 | 38.393.395 | 44.595.513 | 33.481.561 |
| Aktiver i alt | 42.129.672 | 39.173.637 | 38.682.385 | 44.823.635 | 33.704.509 |
| Omsætningsaktiver | 968.502 | 924.463 | 198.086 | 33.524 | 26.021 |
| Kortfristet gæld | 1.133.092 | 1.069.801 | 288.990 | 228.122 | 222.948 |
| Gæld i alt | 1.133.092 | 1.069.801 | 288.990 | 228.122 | 222.948 |
| Soliditetsgrad | 97.3% | 97.3% | 99.3% | 99.5% | 99.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
EVENT FINANCE A/S Siden 21 Jun 201950% Ejer
-
Konsertsystemer Invest AS Siden 21 Jun 201933,33% Ejer
Ledelse
8-
Lars Aunsberg Siden 12 Oct 2022Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Dahl Siden 9 Oct 2024Formand
-
Torben Erik Sjøberg Pedersen Siden 21 Jun 2019Direktør
-
Torben Erik Sjøberg Pedersen Siden 21 Jun 2019Bestyrelsesmedlem
-
Pål Michael Bratås Siden 9 Oct 2024Bestyrelsesmedlem
-
Marius Hvistendahl Widerøe Siden 21 Jun 2019Direktør
-
Marius Hvistendahl Widerøe Siden 21 Jun 2019Bestyrelsesmedlem
-
Espen Andersen Siden 8 Jan 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Impress Holding A/S
P-nr. 1024941236
Helge Nielsens Alle 5, 8723 Løsning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: EVENT FINANCE A/S (CVR 27226779)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver scene, lys, lyd.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.