INDULAK A/S
CVR 59 64 77 17 · Them · Overfladebehandling af metal · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
INDULAK A/S har CVR-nummer 59647717. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Overfladebehandling af metal (branchekode 255100). Adresse: Klintevej 6, 8653 Them. Stiftet: 3. januar 1977. Status: aktiv. Antal ansatte: 24. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 19.009.411 kr., årets resultat 4.367.564 kr., egenkapital 5.798.196 kr., aktiver i alt 9.590.338 kr. Soliditetsgraden på 60,5 % er højere end hos 62 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.367.564 kr. er højere end hos 90 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som INDULAK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Overfladebehandling af metal (255100)
- Adresse
- Klintevej 6, 8653 Them
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
24
1997 2018
- Telefon
- 86848144
- Stiftet
- 3 Jan 1977
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- malerarbejde
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene. Selskabet tegnes endvidere af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-01-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK59647717 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800OIQ4W1FVBGL420
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Klintevej 6, 8653 Them
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
75,3%
▲ 3,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,87
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,5%
▼ 3,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,8%
▲ 3,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
221 virksomheder i «Overfladebehandling af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 19.009.411 | 17.023.970 | 16.385.390 | 19.929.437 | 16.265.029 |
| Resultat før skat | 5.600.758 | 5.396.224 | 4.241.810 | 4.462.323 | 4.800.384 |
| Årets resultat | 4.367.564 | 4.208.596 | 3.307.733 | 3.479.129 | 3.744.341 |
| Egenkapital | 5.798.196 | 5.830.632 | 11.622.035 | 11.714.301 | 10.235.172 |
| Aktiver i alt | 9.590.338 | 9.103.392 | 15.830.357 | 16.226.558 | 18.139.398 |
| Omsætningsaktiver | 7.109.554 | 6.134.052 | 12.137.687 | 10.176.219 | 11.056.149 |
| Kortfristet gæld | 3.792.142 | 3.252.080 | 4.135.018 | 4.085.912 | 7.329.637 |
| Gæld i alt | 3.792.142 | 3.252.080 | 4.135.018 | 4.085.912 | 7.329.637 |
| Soliditetsgrad | 60.5% | 64% | 73.4% | 72.2% | 56.4% |
| Ansatte (gns.) | 24 | 23 | 21 | 22 | 23 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
LD Brammer Holding ApS Siden 1 Jul 202425% Ejer
-
PLJ Capital ApS Siden 19 Jun 202566,67% Ejer
Ledelse
5-
John Hardy Bredvig Siden 14 Sep 2007Formand
-
Peter Lynge Jensen Siden 23 Apr 2007Bestyrelsesmedlem
-
Peter Lynge Jensen Siden 23 Apr 2007Direktør
-
Mathilde Lykke Saaby Siden 31 Mar 2016Bestyrelsesmedlem
-
Lars Tegner Bjerre Siden 11 Mar 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1INDULAK A/S
P-nr. 1002101395
Klintevej 6, 8653 Them
Overfladebehandling af metal (255100)
👥 24 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Indulak A/S
Klintevej 6, 8653 Them
Godkendelsespligtig (bilag 2)
A 203. Anlæg, der foretager støvfrembringende overfladebehandling, herunder slibning, sandblæsning og pulverlakering, af emner af jern, stål eller andre metaller, når den samlede udsugningskapacitet overstiger 10.000 normal m3 pr. time. Anlæg, der foretager overfladebehandling af emner af jern, stål og andre metaller, herunder undervognsbehandling, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler overstiger 6 kg pr. time, bortset fra anlæg, der er omfattet af bilag 1, punkt 6.7.
Tilsyn: Silkeborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 30492579
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malerarbejde, overfladebehandling, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.