INELCO A/S
CVR 25 00 55 89 · Fjerritslev · Fremstilling af elektronik til husholdninger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
INELCO A/S har CVR-nummer 25005589. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af elektronik til husholdninger (branchekode 264000). Adresse: Industrivej 3, 9690 Fjerritslev. Stiftet: 25. november 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. januar 2025 – 31. marts 2025): bruttofortjeneste 106.255 kr., årets resultat -621.985 kr., egenkapital 3.620.984 kr., aktiver i alt 14.538.121 kr. Soliditetsgraden på 24,9 % er lavere end hos 59 % af de 94 virksomheder i branchen «Fremstilling af elektronik til husholdninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -621.985 kr. er lavere end hos 84 % af de 94 virksomheder i branchen «Fremstilling af elektronik til husholdninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som INELCO A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af elektronik til husholdninger (264000)
- Adresse
- Industrivej 3, 9690 Fjerritslev
- Kommune
- JAMMERBUGT
- Antal ansatte
-
1
2014 2018
- Stiftet
- 25 Nov 2013
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- produktion af varmeblæsere
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af hele bestyrelsen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-26
- Binavne
- Inelco Heaters A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25005589 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 3, 9690 Fjerritslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-17,2%
▼ 25,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,14
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
24,9%
▼ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-282,4%
▼ 282,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
94 virksomheder i «Fremstilling af elektronik til husholdninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 106.255 | 408.475 | 89.023 | 117.157 | 313.391 |
| Resultat før skat | -621.985 | 341.043 | 487.927 | 1.037.473 | 1.199.959 |
| Årets resultat | -621.985 | 341.043 | 593.254 | 1.037.473 | 1.199.959 |
| Egenkapital | 3.620.984 | 4.242.969 | 3.901.926 | 3.308.672 | 2.600.001 |
| Aktiver i alt | 14.538.121 | 14.580.096 | 13.674.166 | 12.222.997 | 10.169.316 |
| Omsætningsaktiver | 12.305.345 | 11.893.543 | 11.334.834 | — | — |
| Kortfristet gæld | 5.754.529 | 5.289.726 | 4.823.574 | 4.385.719 | 2.148.716 |
| Gæld i alt | 10.917.137 | 10.337.127 | 9.772.240 | 8.914.325 | 7.569.315 |
| Soliditetsgrad | 24.9% | 29.1% | 28.5% | 27.1% | 25.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Preben Larsen Siden 23 Jun 201610% Ejer
-
VANGSGAARD VIRKSOMHEDSUDVIKLING ApS Siden 23 Jun 201610% Ejer
-
SORO HOLDING ApS Siden 23 Jun 201566,67% Ejer
Ledelse
4-
Preben Larsen Siden 23 Jun 2016Formand
-
Søren Rødbro Siden 25 Nov 2013Direktør
-
Søren Rødbro Siden 23 Jun 2016Bestyrelsesmedlem
-
Jeppe Vangsgaard Siden 23 Jun 2016Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1INELCO A/S
P-nr. 1018915045
Industrivej 3, 9690 Fjerritslev
Fremstilling af elektronik til husholdninger (264000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SORO HOLDING ApS (CVR 29448108)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varmeblæsere, elektronik, husholdninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.