Instrumatic Marine A/S
CVR 40 10 75 92 · Ry · Anden måling og teknisk analyse · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Instrumatic Marine A/S har CVR-nummer 40107592. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Anden måling og teknisk analyse (branchekode 712090). Adresse: Ellemosen 5, 8680 Ry. Stiftet: 13. december 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 936.303 kr., årets resultat -102.563 kr., egenkapital 984.696 kr., aktiver i alt 2.654.571 kr. Soliditetsgraden på 37,1 % er lavere end hos 64 % af de 127 virksomheder i branchen «Anden måling og teknisk analyse», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -102.563 kr. er lavere end hos 86 % af de 127 virksomheder i branchen «Anden måling og teknisk analyse», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Instrumatic Marine A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden måling og teknisk analyse (712090)
- Adresse
- Ellemosen 5, 8680 Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 13 Dec 2018
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- salg, produktion og udvikling af kontinuerlig emissions måleudstyr for røggasser til marine og landbaseret applikationer/anlæg
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-28
- Binavne
- Instrumatic EMI A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40107592 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ellemosen 5, 8680 Ry
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-10,4%
▲ 13,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,74
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,1%
▼ 13,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
59,7%
▲ 59,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
127 virksomheder i «Anden måling og teknisk analyse»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 936.303 | 858.330 | 1.689.178 | 1.107.690 | — |
| Resultat før skat | -128.941 | -324.560 | 672.603 | 197.835 | — |
| Årets resultat | -102.563 | -254.781 | 522.482 | 152.597 | — |
| Egenkapital | 984.696 | 1.087.259 | 1.342.040 | 819.558 | 666.962 |
| Aktiver i alt | 2.654.571 | 2.147.506 | 2.169.167 | 1.294.875 | 1.326.948 |
| Omsætningsaktiver | 1.174.131 | 785.544 | 1.235.544 | 835.916 | 446.563 |
| Kortfristet gæld | 1.590.479 | 954.473 | 651.574 | 449.885 | 651.861 |
| Gæld i alt | 1.590.479 | 954.473 | 651.574 | 449.885 | 659.986 |
| Soliditetsgrad | 37.1% | 50.6% | 61.9% | 63.3% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
INSTRUMATIC HOLDING ApS Siden 1 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
5-
Carsten Hansen Siden 1 Jan 2019Direktør
-
Carsten Hansen Siden 1 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Jeanette Hansen Siden 1 Jan 2019Formand
-
Julie Hansen Siden 1 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
-
Lykke Hansen Siden 1 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Instrumatic Marine A/S
P-nr. 1024231948
Ellemosen 5, 8680 Ry
Anden måling og teknisk analyse (712090)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | -17.607 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: INSTRUMATIC HOLDING ApS (CVR 20959541)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver røggasser, emissions, kontinuerlig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.