Intega A/S
CVR 41 01 60 27 · København V · IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Intega A/S har CVR-nummer 41016027. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (branchekode 631000). Adresse: Gærtorvet 3, 1799 København V. Stiftet: 26. november 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 147. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 283.404.000 kr., bruttofortjeneste 206.498.000 kr., årets resultat 60.609.000 kr., egenkapital 83.213.000 kr., aktiver i alt 133.544.000 kr. Soliditetsgraden på 62,3 % er højere end hos 60 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 60.609.000 kr. er højere end hos 99 % af de 570 virksomheder i branchen «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Intega A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
- Adresse
- Gærtorvet 3, 1799 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 147
- Telefon
- 88979797
- info@vismaenterprise.dk
- Hjemmeside
- https://www.vismaenterprise.dk/
- Stiftet
- 26 Nov 2019
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- erhvervsvirksomhed ved levering af løn- og personaleadministrative ydelser og rådgivning inden for disse områder samt anden virksomhed, der står i forbindelse med formålet
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med formanden eller næstformanden, formanden eller næstformanden i forening med et andet bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-03-02
- Binavne
- Multiløn A/S Multiløn Holding A/S Visma Enterprise A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41016027 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gærtorvet 3, 1799 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.vismaenterprise.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://www.integaone.dk/
- https://www.youtube.com/channel/UCtkJJmaxFN9ZLzLzRE7wVXg Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
21,4%
▲ 2,4 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
72,8%
▲ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,65
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,3%
▲ 7,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
19,1%
▲ 19,1 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
5,5%
▲ 5,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
570 virksomheder i «IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 283.404.000 | 268.532.000 | 245.767.000 | 223.436.000 | 210.564.000 |
| Bruttoresultat | 206.498.000 | 191.467.000 | 167.731.000 | 155.764.000 | 148.145.000 |
| Resultat før skat | 77.707.000 | 65.255.000 | 51.505.000 | 42.719.000 | 40.573.000 |
| Årets resultat | 60.609.000 | 50.898.000 | 40.158.000 | 33.313.000 | 31.643.000 |
| Egenkapital | 83.213.000 | 73.604.000 | 64.806.000 | 54.648.000 | 71.335.000 |
| Aktiver i alt | 133.544.000 | 134.381.000 | 119.582.000 | 112.345.000 | 125.851.000 |
| Omsætningsaktiver | 133.179.000 | 133.937.000 | 118.959.000 | 111.554.000 | 125.409.000 |
| Kortfristet gæld | 50.331.000 | 49.899.000 | 43.809.000 | 45.677.000 | 42.696.000 |
| Gæld i alt | 50.331.000 | 60.777.000 | 54.776.000 | 56.697.000 | 53.423.000 |
| Soliditetsgrad | 62.3% | 54.8% | 54.2% | 48.6% | 56.7% |
| Ansatte (gns.) | 167 | 177 | 168 | 166 | 155 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
VISMA DANMARK HOLDING A/S Siden 26 Nov 2019100% Ejer
Ledelse
7-
Anders René Andersen Siden 10 Mar 2022Adm. dir.
-
Nina Munkholm Collet Jensen Siden 1 Apr 2024Bestyrelsesmedlem
-
Brina Irene Vinge Siden 1 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Sofia Gerstenfeld Siden 19 Mar 2021Næstformand
-
Jimmy Evald Nowén Siden 1 Jan 2026Formand
-
Negina Moe Siden 1 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Anna Maria Erica Masman Siden 1 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2Intega A/S
P-nr. 1025342727
Gærtorvet 3, 1799 København V
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
👥 112 ansatte
Intega A/S
P-nr. 1029504314
Alfred Nobels Vej 21B, 9220 Aalborg Øst
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og relaterede aktiviteter (631000)
👥 37 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VISMA DANMARK HOLDING A/S (CVR 28854889)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver personaleadministrative, løn, erhvervsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.