INTRA A/S
CVR 83 12 90 18 · Roskilde · Engroshandel med metaller og metalmalme · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
INTRA A/S har CVR-nummer 83129018. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med metaller og metalmalme (branchekode 468200). Adresse: Industrivej 50, 4000 Roskilde. Stiftet: 9. februar 1978. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.497.360 kr., årets resultat 2.652.119 kr., egenkapital 5.767.294 kr., aktiver i alt 7.509.414 kr. Soliditetsgraden på 76,8 % er højere end hos 80 % af de 114 virksomheder i branchen «Engroshandel med metaller og metalmalme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.652.119 kr. er højere end hos 81 % af de 114 virksomheder i branchen «Engroshandel med metaller og metalmalme», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som INTRA A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med metaller og metalmalme (468200)
- Adresse
- Industrivej 50, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
3
1997 2018
- Telefon
- 44928424
- sales@intraproducts.dk
- Stiftet
- 9 Feb 1978
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel, industri, import, eksport, ejendomsadministration og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening, den samlede bestyrelse eller af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-02-03
- Binavne
- INTRA PRODUCTS A/S SØREN HØGH A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK83129018 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 50, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,0%
▲ 5,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,12
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,8%
▲ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
42,1%
▲ 42,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
114 virksomheder i «Engroshandel med metaller og metalmalme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.497.360 | 4.491.540 | 3.443.567 | 4.668.524 | 4.151.826 |
| Resultat før skat | 3.405.184 | 2.406.204 | 1.239.975 | 2.601.699 | 1.896.410 |
| Årets resultat | 2.652.119 | 1.866.861 | 964.507 | 2.017.118 | 1.477.622 |
| Egenkapital | 5.767.294 | 4.615.175 | 3.248.314 | 3.783.820 | 2.766.702 |
| Aktiver i alt | 7.509.414 | 6.137.322 | 5.010.301 | 5.343.929 | 4.878.910 |
| Omsætningsaktiver | 7.180.015 | 5.635.716 | 4.270.542 | 4.726.041 | 4.188.804 |
| Kortfristet gæld | 1.742.120 | 1.504.013 | 1.714.716 | 1.559.748 | 2.105.596 |
| Gæld i alt | 1.742.120 | 1.504.013 | 1.714.716 | 1.559.748 | 2.105.596 |
| Soliditetsgrad | 76.8% | 75.2% | 64.8% | 70.8% | 56.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
4S HOLDING ApS Siden 1 Jan 2014100% Ejer
Ledelse
5-
Dan Alex Wærn Siden 3 Feb 2014Bestyrelsesmedlem
-
Hans Peter Sørensen Siden 29 Nov 2010Formand
-
Jakob Johansen From Siden 1 Jan 2021Bestyrelsesmedlem
-
Steen Maibom Siden 28 May 2020Bestyrelsesmedlem
-
Steen Maibom Siden 29 Nov 2010Direktør
Produktionsenheder
1INTRA A/S
P-nr. 1003109224
Industrivej 50, 4000 Roskilde
Engroshandel med metaller og metalmalme (468200)
👥 3 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: 4S HOLDING ApS (CVR 33239246)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metalmalme, metaller, ejendomsadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.