INVATRADE ApS
CVR 29 41 05 69 · Ringe · Fremstilling af døre og vinduer af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
INVATRADE ApS har CVR-nummer 29410569. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af døre og vinduer af metal (branchekode 251200). Adresse: Korsvangen 8A, 5750 Ringe. Stiftet: 6. marts 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.786.186 kr., årets resultat 3.705.556 kr., egenkapital 4.727.262 kr., aktiver i alt 12.475.981 kr. Soliditetsgraden på 37,9 % er lavere end hos 56 % af de 56 virksomheder i branchen «Fremstilling af døre og vinduer af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.705.556 kr. er højere end hos 95 % af de 56 virksomheder i branchen «Fremstilling af døre og vinduer af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som INVATRADE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af døre og vinduer af metal (251200)
- Adresse
- Korsvangen 8A, 5750 Ringe
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Antal ansatte
-
8
2011 2018
- Telefon
- 63166300
- info@invatrade.dk
- Hjemmeside
- www.invatrade.dk
- Stiftet
- 6 Mar 2006
- Selskabskapital
- 127.325 DKK
- Formål
- produktion og salg af elektronik
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-05-19
- Binavne
- JEPH TRADING ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29410569 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Korsvangen 8A, 5750 Ringe
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
78,4%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,61
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,9%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-7,9%
▼ 7,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
56 virksomheder i «Fremstilling af døre og vinduer af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.786.186 | 9.082.678 | 9.393.035 | 9.733.632 | 8.662.391 |
| Resultat før skat | 4.755.277 | 5.160.006 | 5.317.608 | 6.063.680 | 5.654.780 |
| Årets resultat | 3.705.556 | 4.021.778 | 4.141.404 | 4.724.022 | 4.409.880 |
| Egenkapital | 4.727.262 | 5.021.706 | 4.999.929 | 5.358.524 | 4.634.502 |
| Aktiver i alt | 12.475.981 | 12.972.452 | 12.660.597 | 13.824.178 | 11.321.214 |
| Omsætningsaktiver | 12.432.493 | 12.886.732 | 12.515.335 | 13.608.321 | 11.206.998 |
| Kortfristet gæld | 7.708.910 | 7.944.632 | 7.658.199 | 8.465.653 | 6.686.712 |
| Gæld i alt | 7.708.910 | 7.944.632 | 7.658.199 | 8.465.653 | 6.686.712 |
| Soliditetsgrad | 37.9% | 38.7% | 39.5% | 38.8% | 40.9% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 6 | 5 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
JLE FINANS ApS Siden 2 Jan 201450% Ejer
-
PRESEN INVEST ApS Siden 2 Jan 201450% Ejer
Ledelse
4-
Johnny Laage Ebstrup Siden 19 May 2021Bestyrelsesmedlem
-
Preben Hansen Siden 19 May 2021Formand
-
Thomas Vexlund Siden 1 Jan 2021Adm. dir.
-
Thomas Vexlund Siden 19 May 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1INVATRADE ApS
P-nr. 1012106730
Korsvangen 8A, 5750 Ringe
Fremstilling af døre og vinduer af metal (251200)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.157.266 DKK | 1.134.584 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 5.244.278 DKK | 1.153.724 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 6.095.622 DKK | 1.341.032 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 5.756.263 DKK | 1.266.364 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 102.861 DKK | 22.616 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: INVATRADE ApS (CVR 29410569)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver døre, vinduer, elektronik.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.