Invicta Holdings ApS
CVR 42 89 94 96 · Dronningmølle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Invicta Holdings ApS har CVR-nummer 42899496. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Petersborgvej 2, 3120 Dronningmølle. Stiftet: 8. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -25.490 kr., årets resultat 771.969 kr., egenkapital 2.180.521 kr., aktiver i alt 2.231.306 kr. Soliditetsgraden på 97,7 % er højere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 771.969 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Invicta Holdings ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Petersborgvej 2, 3120 Dronningmølle
- Kommune
- GRIBSKOV
- Stiftet
- 8 Dec 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-12-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42899496 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500A8406MB696Q620
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Petersborgvej 2, 3120 Dronningmølle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,4%
▼ 13,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,07
▼ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,7%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,4%
▲ 12,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -25.490 | -5.330 | -5.030 | -3.750 |
| Resultat før skat | 780.299 | 685.660 | 410.095 | 269.777 |
| Årets resultat | 771.969 | 686.848 | 411.256 | 270.448 |
| Egenkapital | 2.180.521 | 1.408.552 | 721.704 | 310.448 |
| Aktiver i alt | 2.231.306 | 1.454.337 | 760.958 | 314.198 |
| Omsætningsaktiver | 54.111 | 87.925 | 32.759 | 21.370 |
| Kortfristet gæld | 50.785 | 45.785 | 39.254 | 3.750 |
| Gæld i alt | 50.785 | 45.785 | 39.254 | 3.750 |
| Soliditetsgrad | 97.7% | 96.9% | 94.8% | 98.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marcus Stange Siden 8 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Marcus Stange Siden 8 Dec 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Invicta Holdings ApS
P-nr. 1027805732
Petersborgvej 2, 3120 Dronningmølle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -5.398 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -5.276 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.051 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Invicta Holdings ApS (CVR 42899496)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.