Invita Randers A/S
CVR 37 47 15 42 · Randers SV · Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Invita Randers A/S har CVR-nummer 37471542. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv. (branchekode 475520). Adresse: Nikkelvej 5, 8940 Randers SV. Stiftet: 22. februar 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.210.914 kr., årets resultat 552.975 kr., egenkapital 1.186.007 kr., aktiver i alt 5.199.676 kr. Soliditetsgraden på 22,8 % er lavere end hos 54 % af de 425 virksomheder i branchen «Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 552.975 kr. er højere end hos 82 % af de 425 virksomheder i branchen «Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 22 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Invita Randers A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv. (475520)
- Adresse
- Nikkelvej 5, 8940 Randers SV
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
9
2016 2018
- Stiftet
- 22 Feb 2016
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- forhandle og sælge køkkenudstyr og hvidevarer og anden dermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37471542 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nikkelvej 5, 8940 Randers SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,6%
▼ 350,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,92
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,8%
▲ 11,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-78,0%
▼ 78,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
425 virksomheder i «Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.210.914 | 7.980.251 | 3.148.105 | 7.039.651 | 7.214.167 |
| Resultat før skat | 691.294 | 3.235.556 | -2.517.838 | 245.741 | 1.937.742 |
| Årets resultat | 552.975 | 2.513.026 | -1.996.214 | 181.064 | 1.503.761 |
| Egenkapital | 1.186.007 | 633.032 | -1.879.994 | 116.220 | 735.156 |
| Aktiver i alt | 5.199.676 | 5.373.631 | 6.124.505 | 8.417.889 | 10.575.415 |
| Omsætningsaktiver | 2.875.871 | 3.126.387 | 3.792.612 | 6.159.634 | 8.728.373 |
| Kortfristet gæld | 3.115.516 | 3.807.911 | 7.601.116 | 7.387.186 | 8.884.328 |
| Gæld i alt | 3.448.224 | 4.128.748 | 7.912.306 | 7.687.852 | 9.291.391 |
| Soliditetsgrad | 22.8% | 11.8% | -30.7% | 1.4% | 7% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 9 | 11 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Invita & uno form Aalborg A/S Siden 25 Oct 202433,33% Ejer
-
JESPER BANG INVEST ApS Siden 28 Oct 202433,33% Ejer
-
ToBe Holdingselskab ApS Siden 6 Jan 202620% Ejer
Ledelse
4-
Jesper Bang Jørgensen Siden 22 Feb 2016Bestyrelsesmedlem
-
Tommy Sigismund Marius Jacobsen Siden 16 Oct 2024Bestyrelsesmedlem
-
Torben Winther Siden 28 Oct 2024Direktør
-
Torben Winther Siden 28 Oct 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Invita Randers A/S
P-nr. 1021179090
Nikkelvej 5, 8940 Randers SV
Detailhandel med bad- og køkkenelementer mv. (475520)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | -283.548 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
| 2020 | 1.047.502 DKK | 230.450 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kåre Stephansen Holding ApS (CVR 42606731)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hvidevarer, forhandle, køkkenudstyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.