Iron Mountain A/S
CVR 19 39 69 32 · Greve · Arkivaktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Iron Mountain A/S har CVR-nummer 19396932. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Arkivaktiviteter (branchekode 911200). Adresse: Greve Main 20, 2670 Greve. Stiftet: 1. juli 1996. Status: aktiv. Antal ansatte: 23. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 76.680.623 kr., bruttofortjeneste 50.264.906 kr., årets resultat 20.886.855 kr., egenkapital 73.562.822 kr., aktiver i alt 136.976.402 kr. Soliditetsgraden på 53,7 % er højere end hos 60 % af de 5 virksomheder i branchen «Arkivaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.886.855 kr. er højere end hos 100 % af de 5 virksomheder i branchen «Arkivaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen var næsten uændret fra regnskabsår 2025 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Iron Mountain A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Arkivaktiviteter (911200)
- Adresse
- Greve Main 20, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- Antal ansatte
-
23
1997 2018
- Telefon
- 70217700
- Stiftet
- 1 Jul 1996
- Selskabskapital
- 4.334.300 DKK
- Formål
- oplagring af arkivmateriale, service, transport og alt, som står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens medlemmer hver for sig eller af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-12-20
- Binavne
- ARKIVROMMET A/S ARKIVROMMET RECALL A/S ARKIVSERVICE A/S RECALL DANMARK A/S RECALL DENMARK A/S Recall A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19396932 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Greve Main 20, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 3 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
27,2%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
28,4%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,92
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
53,7%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,0%
▲ 0,0 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
0,0%
▲ 0,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5 virksomheder i «Arkivaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 76.680.623 | 76.680.623 | 85.009.864 | 97.693.478 | 68.988.971 |
| Bruttoresultat | 50.264.906 | 50.264.906 | 57.051.414 | 59.045.508 | 41.677.024 |
| Resultat før skat | 28.089.086 | 28.089.086 | 36.534.484 | 37.959.027 | 23.451.595 |
| Årets resultat | 20.886.855 | 20.886.855 | 28.365.840 | 29.608.041 | 18.292.244 |
| Egenkapital | 73.562.822 | 73.562.822 | 52.675.967 | 52.310.127 | 22.702.086 |
| Aktiver i alt | 136.976.402 | 136.976.402 | 97.156.890 | 105.652.788 | 78.551.170 |
| Omsætningsaktiver | 119.334.450 | 119.334.450 | 81.194.878 | 91.228.868 | 63.518.117 |
| Kortfristet gæld | 62.123.702 | 62.123.702 | 43.326.014 | 50.347.384 | 52.920.405 |
| Gæld i alt | 63.413.580 | 63.413.580 | 97.156.890 | 53.342.661 | 55.849.084 |
| Soliditetsgrad | 53.7% | 53.7% | 54.2% | 49.5% | 28.9% |
| Ansatte (gns.) | 25 | 25 | 27 | 27 | 24 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Iron Mountain EES Holdings Limited Siden 11 Nov 2019100% Ejer
Ledelse
4-
Jeanette Holger Vilmar Siden 20 Oct 2021Direktør
-
Christian Meldgaard Harders Siden 20 Oct 2021Formand
-
Lorant-Csaba Stenberg Siden 31 Oct 2022Bestyrelsesmedlem
-
Marlena Karolina Warowna Siden 1 Feb 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
3Iron Mountain A/S
P-nr. 1003991295
Greve Main 20, 2670 Greve
Arkivaktiviteter (911200)
👥 19 ansatte
Iron Mountain A/S
P-nr. 1027714281
Edisonvej 20, 7100 Vejle
Arkivaktiviteter (911200)
👥 2 ansatte
Iron Mountain A/S
P-nr. 1027714338
Stamholmen 167G, 2650 Hvidovre
Arkivaktiviteter (911200)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 38.311.927 DKK | 8.428.618 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 37.832.077 DKK | 8.323.040 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 22.885.640 DKK | 5.034.832 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 15.815.256 DKK | 3.479.344 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 13.893.882 DKK | 3.056.636 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Iron Mountain A/S (CVR 19396932)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver arkivmateriale, arkivaktiviteter, oplagring.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.