ITS TEKNIK A/S
CVR 26 86 20 19 · Vejle · Fremstilling af andet elektrisk udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ITS TEKNIK A/S har CVR-nummer 26862019. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af andet elektrisk udstyr (branchekode 279000). Adresse: Skomagervej 2A, 7100 Vejle. Stiftet: 1. november 2002. Status: aktiv. Antal ansatte: 72. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 61.439.889 kr., årets resultat 7.877.384 kr., egenkapital 29.412.620 kr., aktiver i alt 67.981.347 kr. Soliditetsgraden på 43,3 % er lavere end hos 52 % af de 185 virksomheder i branchen «Fremstilling af andet elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.877.384 kr. er højere end hos 90 % af de 185 virksomheder i branchen «Fremstilling af andet elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ITS TEKNIK A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)
- Adresse
- Skomagervej 2A, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
72
2002 2018
- Telefon
- 76431610
- peh@its-teknik.dk
- Hjemmeside
- www.its-teknik.dk
- Stiftet
- 1 Nov 2002
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- levere komplette, innovative og værdiskabende ITS-løsninger og services inden for vejtrafik området gennem kompetent rådgivning og langvarige kunderelationer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-08-29
- Binavne
- DANSK TRAFIK TEKNIK A/S OLSEN ENGINEERING A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26862019 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skomagervej 2A, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.its-teknik.dk Hjemmeside https://www.its-teknik.dk
- https://www.facebook.com/ITS-Teknik-AS-503550836369770 Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCbD-TG1fAgfUznIqNUTaSqA Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,8%
▼ 4,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,90
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
43,3%
▲ 9,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-3,5%
▼ 3,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
185 virksomheder i «Fremstilling af andet elektrisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 61.439.889 | 61.253.984 | 54.021.784 | 43.273.270 | 41.349.616 |
| Resultat før skat | 10.098.867 | 10.485.412 | 10.071.366 | 1.835.181 | -1.081.936 |
| Årets resultat | 7.877.384 | 8.165.815 | 7.840.498 | 1.411.932 | -845.617 |
| Egenkapital | 29.412.620 | 26.535.236 | 18.369.421 | 10.528.923 | 9.116.991 |
| Aktiver i alt | 67.981.347 | 77.415.662 | 57.761.589 | 40.732.603 | 39.572.959 |
| Omsætningsaktiver | 66.569.522 | 74.897.093 | 55.246.369 | 37.838.359 | 36.999.805 |
| Kortfristet gæld | 35.025.810 | 45.945.200 | 34.964.549 | 26.654.601 | 27.036.706 |
| Gæld i alt | 37.380.033 | 48.366.994 | 37.417.975 | 29.313.749 | 29.989.286 |
| Soliditetsgrad | 43.3% | 34.3% | 31.8% | 25.8% | 23% |
| Ansatte (gns.) | 67 | 65 | 58 | 63 | 63 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
ITS GROUP A/S Siden 30 Aug 202410% Ejer
-
Mogseh ApS Siden 30 Aug 202433,33% Ejer
-
Quinary ApS Siden 30 Aug 202433,33% Ejer
Ledelse
4-
Jesper Bjarne Haugaard Siden 1 May 2026Formand
-
Søren Manicus Siden 1 May 2026Næstformand
-
Per Hedelund Siden 1 Nov 2002Bestyrelsesmedlem
-
Morten Hellmann Rosendahl Hedelund Siden 30 Apr 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
2ITS TEKNIK A/S
P-nr. 1009468133
Skomagervej 2A, 7100 Vejle
Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)
👥 23 ansatte
ITS TEKNIK A/S
P-nr. 1019099136
Københavnsvej 265, 4000 Roskilde
Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)
👥 35 ansatte
Tildelte offentlige kontrakter
2-
2.964.722 DKK
Vejdirektoratet · 2 Jun 2026
-
Danmark – Maskiner til trafiktælling – TPD-TTD.2026-01 Rammeaftale vedr. tælleapparater
2.426.736 DKKVejdirektoratet · 15 May 2026
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ITS GROUP A/S (CVR 26839440)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Health and Happiness Research Fonden København K
- KOMITEEN TIL BEVARELSE AF MINDESMÆRKER PÅ HIMMELBJERGET (TÅRNKOMITÉEN) Ry
- Rahlff Copenhagen ApS København V
- PLEIN OUEST HOLDINGS ApS Hellerup
- V2X Services Greenland ApS Nuussuaq
- Kapitalforeningen BankInvest Select København K
- De Flydende Haver ApS Ebeltoft
- BCELL ApS Strøby
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vejtrafik, kunderelationer, langvarige.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.