Ivan Englyst Holding ApS
CVR 43 75 57 57 · Brabrand · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ivan Englyst Holding ApS har CVR-nummer 43755757. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Helenelyst 237, 8220 Brabrand. Stiftet: 30. november 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.500 kr., årets resultat 135.921 kr., egenkapital 1.031.401 kr., aktiver i alt 2.021.674 kr. Soliditetsgraden på 51,0 % er lavere end hos 74 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 135.921 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ivan Englyst Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Helenelyst 237, 8220 Brabrand
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 30 Nov 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre kapitalselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-11-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43755757 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Helenelyst 237, 8220 Brabrand
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,2%
▼ 40,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,38
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,0%
▼ 47,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-71,8%
▼ 71,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | — |
| Bruttoresultat | -3.500 | -7.450 | -1.250 | -1.250 |
| Resultat før skat | 135.921 | 481.226 | -299.659 | 56.533 |
| Årets resultat | 135.921 | 481.226 | -299.659 | 56.533 |
| Egenkapital | 1.031.401 | 895.480 | 414.254 | 713.913 |
| Aktiver i alt | 2.021.674 | 905.430 | 416.754 | 715.163 |
| Omsætningsaktiver | 130.970 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 344.700 | 9.950 | 2.500 | 1.250 |
| Gæld i alt | 990.273 | 9.950 | 2.500 | 1.250 |
| Soliditetsgrad | 51% | 98.9% | 99.4% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ivan Englyst Siden 30 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Ivan Englyst Siden 30 Nov 2022Direktør
Produktionsenheder
1Ivan Englyst Holding ApS
P-nr. 1028897797
Helenelyst 237, 8220 Brabrand
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -7.450 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.250 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.250 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ivan Englyst Holding ApS (CVR 43755757)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.