IVAR HAAHR A/S
CVR 14 20 79 02 · Gesten · Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
IVAR HAAHR A/S har CVR-nummer 14207902. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug (branchekode 282500). Adresse: Storkevej 2, 6621 Gesten. Stiftet: 25. maj 1990. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.017.379 kr., årets resultat 333.156 kr., egenkapital 1.148.063 kr., aktiver i alt 1.911.186 kr. Soliditetsgraden på 60,1 % er højere end hos 65 % af de 223 virksomheder i branchen «Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 333.156 kr. er højere end hos 55 % af de 223 virksomheder i branchen «Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som IVAR HAAHR A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug (282500)
- Adresse
- Storkevej 2, 6621 Gesten
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
3
1997 2018
- Telefon
- 75557244
- Stiftet
- 25 May 1990
- Selskabskapital
- 501.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og inudstri, import, export, eventuelt gennem deltagelse i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af selskabets direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-05-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14207902 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Storkevej 2, 6621 Gesten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,0%
▼ 20,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,98
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,1%
▲ 6,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,8%
▼ 55,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
223 virksomheder i «Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.017.379 | 2.267.507 | 1.590.413 | 1.980.540 | 1.931.105 |
| Resultat før skat | 432.446 | 969.044 | 397.019 | 697.212 | 775.736 |
| Årets resultat | 333.156 | 753.899 | 307.898 | 535.602 | 602.711 |
| Egenkapital | 1.148.063 | 1.514.907 | 1.361.008 | 1.553.110 | 1.617.508 |
| Aktiver i alt | 1.911.186 | 2.806.528 | 2.336.450 | 3.532.542 | 2.130.281 |
| Omsætningsaktiver | 1.501.726 | 2.261.653 | 2.202.460 | 3.412.536 | 1.949.744 |
| Kortfristet gæld | 756.823 | 1.286.678 | 975.442 | 1.979.432 | 512.773 |
| Gæld i alt | 756.823 | 1.286.678 | 975.442 | 1.979.432 | 512.773 |
| Soliditetsgrad | 60.1% | 54% | 58.3% | 44% | 75.9% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HAAHR HOLDING ApS Siden 17 Apr 2000100% Ejer
Ledelse
4-
Henrik Buhl Høffner Siden 22 Dec 1997Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Haahr Hansen Siden 22 Dec 1997Bestyrelsesmedlem
-
Carsten Haahr Hansen Siden 2 Dec 1997Direktør
-
Ole Damkjær Larsen Siden 31 May 1999Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1IVAR HAAHR A/S
P-nr. 1000698492
Storkevej 2, 6621 Gesten
Fremstilling af klimaanlæg, ikke til husholdningsbrug (282500)
👥 3 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Ivar Haahr A/S
Storkevej 2, 6621 Gesten
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Vejen Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HAAHR HOLDING ApS (CVR 25360311)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver inudstri, export, deltagelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.