J. SECHER ApS
CVR 32 89 15 35 · Grindsted · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
J. SECHER ApS har CVR-nummer 32891535. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Thorsvej 241, 7200 Grindsted. Stiftet: 1. maj 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 4.290.884 kr., årets resultat 481.844 kr., egenkapital 1.629.813 kr., aktiver i alt 4.925.113 kr. Soliditetsgraden på 33,1 % er lavere end hos 56 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 481.844 kr. er højere end hos 84 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som J. SECHER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Thorsvej 241, 7200 Grindsted
- Kommune
- BILLUND
- Antal ansatte
-
9
2011 2018
- Telefon
- 22141477
- jesper@secher-aps.dk
- Stiftet
- 1 May 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- og bygningssnedkervirksomhed samt dermed beslægtet arbejde
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-09-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32891535 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thorsvej 241, 7200 Grindsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,6%
▲ 17,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,27
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
33,1%
▲ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
251,8%
▲ 251,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.290.884 | 3.428.415 | 3.208.788 | 4.172.575 | 3.050.335 |
| Resultat før skat | 618.441 | 175.947 | 327.953 | 1.428.705 | 799.387 |
| Årets resultat | 481.844 | 136.982 | 257.595 | 1.113.665 | 640.604 |
| Egenkapital | 1.629.813 | 1.147.969 | 1.310.988 | 3.053.393 | 1.939.728 |
| Aktiver i alt | 4.925.113 | 4.423.490 | 3.020.138 | 3.993.109 | 3.818.582 |
| Omsætningsaktiver | 3.884.328 | 3.355.701 | 2.661.256 | 3.788.228 | 3.611.521 |
| Kortfristet gæld | 3.058.674 | 3.163.686 | 1.576.192 | 617.076 | 1.808.730 |
| Gæld i alt | 3.172.172 | 3.175.492 | 1.636.280 | 877.116 | 1.871.254 |
| Soliditetsgrad | 33.1% | 26% | 43.4% | 76.5% | 50.8% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 7 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
J. Secher Holding ApS Siden 7 May 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Secher Siden 1 May 2010Direktør
Produktionsenheder
1J. SECHER ApS
P-nr. 1016032677
Thorsvej 241, 7200 Grindsted
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 10 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)J. SECHER ApS
Thorsvej 241, 7200 Grindsted
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Billund Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: J. Secher Holding ApS (CVR 40504958)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygningssnedkervirksomhed, arbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.