J. U. RAVN HOLDING ApS
CVR 29 91 63 06 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
J. U. RAVN HOLDING ApS har CVR-nummer 29916306. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovbakken 18, 7400 Herning. Stiftet: 19. september 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -52.901 kr., årets resultat 197.765 kr., egenkapital 7.528.105 kr., aktiver i alt 7.584.950 kr. Soliditetsgraden på 99,3 % er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 197.765 kr. er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som J. U. RAVN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovbakken 18, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 19 Sep 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- erhverve og besidde formuegenstande
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-09-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29916306 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovbakken 18, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,6%
▲ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
99,17
▼ 9,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,3%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
66,6%
▲ 66,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -52.901 | 66.736 | -49.941 | 68.022 | 74.215 |
| Resultat før skat | 203.778 | 158.294 | 106.805 | -47.876 | 990.810 |
| Årets resultat | 197.765 | 118.734 | 100.353 | -45.885 | 969.030 |
| Egenkapital | 7.528.105 | 7.397.840 | 7.340.106 | 7.298.653 | 7.401.738 |
| Aktiver i alt | 7.584.950 | 7.450.057 | 7.408.337 | 7.305.231 | 7.465.316 |
| Omsætningsaktiver | 5.637.036 | 5.676.408 | 5.653.223 | 5.626.720 | 3.211.684 |
| Kortfristet gæld | 56.845 | 52.217 | 68.231 | 6.578 | 63.578 |
| Gæld i alt | 56.845 | 52.217 | 68.231 | 6.578 | 63.578 |
| Soliditetsgrad | 99.3% | 99.3% | 99.1% | 99.9% | 99.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jens Ulrik Ravn Kristiansen Siden 19 Sep 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Jens Ulrik Ravn Kristiansen Siden 19 Sep 2006Adm. dir.
Produktionsenheder
1J. U. RAVN HOLDING ApS
P-nr. 1012596886
Skovbakken 18, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 116.984 DKK | 25.718 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 22.719 DKK | 4.994 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -39.972 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.247.451 DKK | 274.428 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.401.711 DKK | 308.374 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: J. U. RAVN HOLDING ApS (CVR 29916306)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formuegenstande, erhverve.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.