J.B. JACOBSEN. SEDEN A/S
CVR 53 20 85 17 · Odense NØ · Pakkeriaktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
J.B. JACOBSEN. SEDEN A/S har CVR-nummer 53208517. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Pakkeriaktiviteter (branchekode 829200). Adresse: Havegårdsvej 8, 5240 Odense NØ. Stiftet: 27. juni 1975. Status: aktiv. Antal ansatte: 43. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 31.151.846 kr., årets resultat 7.461.516 kr., egenkapital 27.778.073 kr., aktiver i alt 42.329.882 kr. Soliditetsgraden på 65,6 % er højere end hos 70 % af de 55 virksomheder i branchen «Pakkeriaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.461.516 kr. er højere end hos 96 % af de 55 virksomheder i branchen «Pakkeriaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som J.B. JACOBSEN. SEDEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Pakkeriaktiviteter (829200)
- Adresse
- Havegårdsvej 8, 5240 Odense NØ
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
43
1997 2018
- Telefon
- 66109128
- Stiftet
- 27 Jun 1975
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- fabrikation og handel samt anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør,eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-01-11
- Binavne
- EJENDOMSAKTIESELSKABET HAVEGÅRDSVEJ 8,ODENSE JBJ-EXPORT A/S
- Sekundære brancher
- Engroshandel med mejeriprodukter, æg samt spiselige olier og fedtstoffer (463300)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK53208517 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 2549008RJDZ1LVETVJ63
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havegårdsvej 8, 5240 Odense NØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,9%
▼ 0,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,31
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,6%
▲ 6,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-0,8%
▼ 0,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
55 virksomheder i «Pakkeriaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 31.151.846 | 32.176.423 | 34.741.025 | 39.089.849 | 25.373.281 |
| Resultat før skat | 9.551.206 | 9.640.995 | 9.387.288 | 9.411.457 | 3.243.774 |
| Årets resultat | 7.461.516 | 7.523.875 | 7.328.803 | 7.356.052 | 2.573.469 |
| Egenkapital | 27.778.073 | 27.816.557 | 27.592.681 | 27.563.878 | 22.707.826 |
| Aktiver i alt | 42.329.882 | 46.936.675 | 51.536.658 | 51.656.561 | 40.526.137 |
| Omsætningsaktiver | 31.657.658 | 36.473.188 | 40.296.868 | 39.277.463 | 25.926.295 |
| Kortfristet gæld | 13.681.809 | 18.276.458 | 21.356.355 | 21.465.380 | 14.483.132 |
| Gæld i alt | 13.681.809 | 18.276.458 | 23.031.764 | 23.152.190 | 16.727.311 |
| Soliditetsgrad | 65.6% | 59.3% | 53.5% | 53.4% | 56% |
| Ansatte (gns.) | 42 | 44 | 46 | 42 | 34 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mammen Mejerierne A/S Siden 2 Jan 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Lars Bjerre Staunsbæk Siden 8 Oct 2021Formand
-
Finn Henning Thinggård Jacobsen Siden 20 May 1998Direktør
-
Peter Filtenborg Ganzthorn Staunsbæk Siden 8 Oct 2021Bestyrelsesmedlem
-
Kasper Søgaard-Kristensen Siden 31 Jul 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1J.B. JACOBSEN. SEDEN A/S
P-nr. 1002001994
Havegårdsvej 8, 5240 Odense NØ
Pakkeriaktiviteter (829200)
👥 42 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 3.288.865 DKK | 723.536 DKK | Datterselskab |
| 2020 | 2.591.097 DKK | 570.020 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mammen Mejerierne A/S (CVR 69980015)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver pakkeriaktiviteter, spiselige, fedtstoffer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.