JC INVEST ApS
CVR 26 47 18 26 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JC INVEST ApS har CVR-nummer 26471826. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Elverdalsvej 114, 8270 Højbjerg. Stiftet: 15. januar 2002. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.735 kr., årets resultat 241.630 kr., egenkapital 701.145 kr., aktiver i alt 783.495 kr. Soliditetsgraden på 89,5 % er højere end hos 51 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 241.630 kr. er højere end hos 65 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JC INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Elverdalsvej 114, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- Telefon
- 61616417
- Stiftet
- 15 Jan 2002
- Selskabskapital
- 210.000 DKK
- Formål
- er at eje aktier og anparter i virksomheder inden for fødevarein-dustrien, herunder andele af disse virksomheder. Det er endvidere selskabets formål at forestå enhver aktivitet i forbindelse hermed, og selskabet vil i den forbindelse kunne placere midler i enhver form for værdipa-pirer, såsom obligationer, aktier og lign. Det er endvidere selskabets formål at drive h andel, og enhver dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren. Selskabet ledes af en direktion på 1 medlem.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-02-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26471826 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Elverdalsvej 114, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,5%
▼ 17,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,97
▲ 2,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,5%
▲ 3,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-10,9%
▼ 10,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.735 | -6.412 | -5.625 | -5.125 | 1.750 |
| Resultat før skat | 239.826 | 269.557 | 78.383 | 117.952 | 44.763 |
| Årets resultat | 241.630 | 271.317 | 79.703 | 122.638 | 44.763 |
| Egenkapital | 701.145 | 527.015 | 316.698 | 295.895 | 173.257 |
| Aktiver i alt | 783.495 | 613.933 | 352.230 | 362.598 | 228.243 |
| Omsætningsaktiver | 326.930 | 128.647 | 60.449 | 65.225 | 55.659 |
| Kortfristet gæld | 82.350 | 86.918 | 35.532 | 66.703 | 54.986 |
| Gæld i alt | 82.350 | 86.918 | 35.532 | 66.703 | 54.986 |
| Soliditetsgrad | 89.5% | 85.8% | 89.9% | 81.6% | 75.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jane Christensen Siden 15 Jan 2002100% Ejer
Ledelse
1-
Jane Christensen Siden 15 Jan 2002Adm. dir.
Produktionsenheder
1JC INVEST ApS
P-nr. 1008953550
Elverdalsvej 114, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 358.009 DKK | 78.760 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 107.577 DKK | 23.650 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 66.707 DKK | 14.674 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -117.092 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JC INVEST ApS (CVR 26471826)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fødevarein, dustrien, værdipa.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.