JØRN LYØ HOLDING ApS
CVR 33 64 59 02 · Odense N · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JØRN LYØ HOLDING ApS har CVR-nummer 33645902. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Søgårdsvej 82, 5270 Odense N. Stiftet: 11. maj 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 683.414 kr., årets resultat 303.267 kr., egenkapital 6.185.898 kr., aktiver i alt 6.287.666 kr. Soliditetsgraden på 98,4 % er højere end hos 72 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 303.267 kr. er højere end hos 68 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JØRN LYØ HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Søgårdsvej 82, 5270 Odense N
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 11 May 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-05-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33645902 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søgårdsvej 82, 5270 Odense N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
19,96
▼ 9,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,4%
▲ 10,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6,2%
▲ 6,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 683.414 | 26.525 | 46.096 | 38.150 | 47.701 |
| Resultat før skat | 419.059 | 292.518 | -180.621 | 202.114 | 472.594 |
| Årets resultat | 303.267 | 285.610 | -207.831 | 188.983 | 459.056 |
| Egenkapital | 6.185.898 | 5.882.630 | 5.597.019 | 5.954.850 | 5.965.867 |
| Aktiver i alt | 6.287.666 | 6.673.853 | 6.385.927 | 6.736.688 | 6.769.458 |
| Omsætningsaktiver | 2.030.967 | 1.202.858 | 1.192.420 | — | — |
| Kortfristet gæld | 101.768 | 40.338 | 75.787 | 30.953 | 52.249 |
| Gæld i alt | 101.768 | 791.223 | 788.908 | 781.838 | 803.591 |
| Soliditetsgrad | 98.4% | 88.1% | 87.6% | 88.4% | 88.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jørn Lyø Nielsen Siden 11 May 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Jørn Lyø Nielsen Siden 11 May 2011Direktør
Produktionsenheder
1JØRN LYØ HOLDING ApS
P-nr. 1016851252
Søgårdsvej 82, 5270 Odense N
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 399.333 DKK | 87.846 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -66.890 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 339.610 DKK | 74.712 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 559.327 DKK | 123.046 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 862.404 DKK | 189.728 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JØRN LYØ HOLDING ApS (CVR 33645902)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- Foreningen af Danske Kortudstedere F.M.B.A. København K
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.