JOHN RUDBY & SØN A/S
CVR 31 94 46 27 · Tappernøje · Murerarbejde · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JOHN RUDBY & SØN A/S har CVR-nummer 31944627. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Sneserevej 24, 4733 Tappernøje. Stiftet: 23. januar 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 200.400 kr., årets resultat 48.345 kr., egenkapital 840.077 kr., aktiver i alt 1.388.936 kr. Soliditetsgraden på 60,5 % er højere end hos 74 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 48.345 kr. er lavere end hos 52 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 33 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JOHN RUDBY & SØN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Sneserevej 24, 4733 Tappernøje
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
1
2009 2018
- Telefon
- 55992546
- rudby@postll.tele.dk
- Stiftet
- 23 Jan 2009
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- murermestervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med 1 bestyrelsesmedlem eller af 2 bestyrelsesmedlemmer.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2009-01-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31944627 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sneserevej 24, 4733 Tappernøje
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,8%
▲ 7,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,51
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,5%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
416,8%
▲ 416,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 200.400 | 150.669 | 69.369 | 258.613 | 106.548 |
| Resultat før skat | 63.330 | -19.226 | -39.796 | 59.473 | -178.597 |
| Årets resultat | 48.345 | -15.260 | -31.040 | 46.395 | -139.655 |
| Egenkapital | 840.077 | 791.732 | 806.992 | 838.032 | 791.637 |
| Aktiver i alt | 1.388.936 | 1.270.043 | 1.270.840 | 1.404.619 | 1.499.113 |
| Omsætningsaktiver | 1.378.519 | 1.234.626 | 1.210.423 | 1.397.604 | 1.486.049 |
| Kortfristet gæld | 548.859 | 478.311 | 463.848 | 566.587 | 706.619 |
| Gæld i alt | 548.859 | 478.311 | 463.848 | 566.587 | 706.619 |
| Soliditetsgrad | 60.5% | 62.3% | 63.5% | 59.7% | 52.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Tim Rudby Siden 23 Jan 2009100% Ejer
-
RUDBY HOLDING ApS Siden 18 Feb 2009100% Ejer
Ledelse
4-
Tim Rudby Siden 23 Jan 2009Bestyrelsesmedlem
-
Tim Rudby Siden 23 Jan 2009Direktør
-
Carsten Reinhard Stoltze Siden 22 May 2019Bestyrelsesmedlem
-
Jan Juhl von Hahn Siden 12 Aug 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1JOHN RUDBY & SØN A/S
P-nr. 1015023747
Sneserevej 24, 4733 Tappernøje
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RUDBY HOLDING ApS (CVR 32066070)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Poul Maibom ApS Ikast
- Mølholm Henriksen ApS Esbjerg
- MURERMESTER PER KRISTENSEN ApS Karrebæksminde
- KLAUSENS MURER OG TØMRERFORRETNING ApS Rønne
- MURERFIRMAET K. WICHMANN ApS Veflinge
- Ryeshøj Murerforretning ApS Fredericia
- Murermester Rune Aabo Larsen ApS Fredericia
- MURERFIRMAET BRIAN JENSEN ApS Kastrup
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murermestervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.