JORGENSEN ENGINEERING A/S
CVR 51 45 22 16 · Odense SØ · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JORGENSEN ENGINEERING A/S har CVR-nummer 51452216. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (branchekode 282200). Adresse: M.P. Allerups Vej 20, 5220 Odense SØ. Stiftet: 31. juli 1974. Status: aktiv. Antal ansatte: 120. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 158.351.000 kr., årets resultat 36.756.000 kr., egenkapital 147.018.000 kr., aktiver i alt 212.568.000 kr. Soliditetsgraden på 69,2 % er højere end hos 79 % af de 138 virksomheder i branchen «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 36.756.000 kr. er højere end hos 96 % af de 138 virksomheder i branchen «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JORGENSEN ENGINEERING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
- Adresse
- M.P. Allerups Vej 20, 5220 Odense SØ
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
120
1997 2018
- Telefon
- 63132211
- jorgensen@jorgensen.dk
- Stiftet
- 31 Jul 1974
- Selskabskapital
- 30.000.000 DKK
- Formål
- projektering og fremstilling af og handel med maskiner særligt beregnet for levnedsmiddelindustrien
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med et medlem af bestyrelsen, bestyrelsens formand i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-12-19
- Binavne
- R. BØG JØRGENSENS MASKINFABRIK A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK51452216 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 213800CFYR9RY2M6WY64
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)M.P. Allerups Vej 20, 5220 Odense SØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: jorgensen-engineering.com Hjemmeside https://jorgensen.dk/
- https://twitter.com/jorgensen_eng Sociale medier
- https://www.facebook.com/jorgensenengineering Sociale medier
- https://www.instagram.com/jorgensenengineering/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/user/JorgensenEngineering Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,0%
▲ 5,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,02
▲ 2,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,2%
▲ 16,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
41,7%
▲ 41,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
138 virksomheder i «Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 343.178.000 | — | — |
| Bruttoresultat | 158.351.000 | 166.872.000 | 172.021.000 | 135.295.000 | 138.689.000 |
| Resultat før skat | 47.748.000 | 33.949.000 | 45.617.000 | 21.632.000 | 32.056.000 |
| Årets resultat | 36.756.000 | 25.937.000 | 35.961.000 | 16.827.000 | 24.989.000 |
| Egenkapital | 147.018.000 | 130.159.000 | 139.208.000 | 119.278.000 | 126.431.000 |
| Aktiver i alt | 212.568.000 | 248.971.000 | 312.906.000 | 259.070.000 | 270.382.000 |
| Omsætningsaktiver | 153.093.000 | 186.847.000 | 245.941.000 | 190.408.000 | 201.132.000 |
| Kortfristet gæld | 30.470.000 | 76.095.000 | 130.362.000 | 98.142.000 | 106.070.000 |
| Gæld i alt | 44.499.000 | 91.630.000 | 147.215.000 | 116.148.000 | 125.248.000 |
| Soliditetsgrad | 69.2% | 52.3% | 44.5% | 46% | 46.8% |
| Ansatte (gns.) | 129 | 158 | 149 | 147 | 139 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
XANO Automation Aktiebolag Siden 24 Nov 2016100% Ejer
Ledelse
8-
Karsten Hornum Rasmussen Siden 15 Apr 2020Bestyrelsesmedlem
-
Mike Lillie Gornitzka Siden 1 Jan 2026Adm. dir.
-
Jakob Kristensen Siden 12 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Jan Michael Scheffmann Siden 16 May 2024Suppleant
-
Lennart Persson Siden 27 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Marie Ek Jonsson Siden 24 Nov 2016Bestyrelsesmedlem
-
Frans Augustijn Siden 1 Sep 2026Bestyrelsesmedlem
-
Patrik Rehnqvist Siden 1 Sep 2026Formand
Produktionsenheder
1JORGENSEN ENGINEERING A/S
P-nr. 1001807250
M.P. Allerups Vej 20, 5220 Odense SØ
Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr (282200)
👥 121 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Jorgensen Engineering A/S
M.P. Allerups Vej 20, 5220 Odense SØ
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
A 205 Eksisterende virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover, som allerede har en Miljøgodkendelse, hvor retsbeskyttelsen stadig er gældende. Nye virksomheder er omfattet af Maskinværkstedsbekendtgørelsen
Tilsyn: Odense Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 433.253 DKK | 50.780 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 24.075.489 DKK | 5.296.588 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 71.715.905 DKK | 15.777.498 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CIM INDUSTRIAL SYSTEMS A/S (CVR 24210022)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver levnedsmiddelindustrien, beregnet, håndteringsudstyr.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.