J.P.A. JENSEN & SØN ApS
CVR 30 17 89 71 · Højer · Fremstilling af døre og vinduer af træ · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
J.P.A. JENSEN & SØN ApS har CVR-nummer 30178971. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af døre og vinduer af træ (branchekode 162500). Adresse: A R Kjærbysvej 2, 6280 Højer. Stiftet: 29. december 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.496.137 kr., årets resultat 61.958 kr., egenkapital 2.022.774 kr., aktiver i alt 3.187.524 kr. Soliditetsgraden på 63,5 % er højere end hos 70 % af de 56 virksomheder i branchen «Fremstilling af døre og vinduer af træ», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 61.958 kr. er lavere end hos 61 % af de 56 virksomheder i branchen «Fremstilling af døre og vinduer af træ», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som J.P.A. JENSEN & SØN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af døre og vinduer af træ (162500)
- Adresse
- A R Kjærbysvej 2, 6280 Højer
- Kommune
- TØNDER
- Antal ansatte
-
9
2007 2018
- Stiftet
- 29 Dec 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- drift af snedkervirksomhed, byggevirksomhed, herunder specielt køb, salg og opførelse af byggematerialer til ejendomme, samt anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af tre direktører i fællesskab.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30178971 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500B13DE7FF3C4B17
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)A R Kjærbysvej 2, 6280 Højer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,1%
▼ 19,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,5%
▲ 3,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-86,0%
▼ 86,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
56 virksomheder i «Fremstilling af døre og vinduer af træ»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.496.137 | 3.052.163 | 2.544.808 | 2.310.282 | 1.850.203 |
| Resultat før skat | 100.783 | 579.560 | 85.523 | 197.651 | 189.197 |
| Årets resultat | 61.958 | 441.698 | 52.908 | 162.370 | 148.058 |
| Egenkapital | 2.022.774 | 1.967.925 | 1.533.336 | 1.480.428 | 1.318.059 |
| Aktiver i alt | 3.187.524 | 3.277.604 | 4.190.779 | 4.094.923 | 2.637.160 |
| Omsætningsaktiver | 1.774.963 | 1.728.529 | 2.543.269 | 2.320.689 | 1.207.493 |
| Kortfristet gæld | 969.402 | 1.103.958 | 1.252.498 | 1.202.223 | 902.746 |
| Gæld i alt | 969.402 | 1.113.906 | 2.465.814 | 2.429.742 | 1.140.660 |
| Soliditetsgrad | 63.5% | 60% | 36.6% | 36.2% | 50% |
| Ansatte (gns.) | 6 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Stephan Bøge Wendicke Siden 31 May 201233,33% Ejer
-
Morten Hauch Jepsen Siden 31 May 201233,33% Ejer
-
Ulrich Johannsen Siden 26 Mar 202133,33% Ejer
Ledelse
3-
Stephan Bøge Wendicke Siden 29 Dec 2006Direktør
-
Morten Hauch Jepsen Siden 29 Dec 2006Direktør
-
Ulrich Johannsen Siden 30 Mar 2021Direktør
Produktionsenheder
1J.P.A. JENSEN & SØN ApS
P-nr. 1012896758
A R Kjærbysvej 2, 6280 Højer
Fremstilling af døre og vinduer af træ (162500)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 583.468 DKK | 128.348 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 118.452 DKK | 26.048 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 132.899 DKK | 29.216 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 109.911 DKK | 24.178 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -29.462 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: J.P.A. JENSEN & SØN ApS (CVR 30178971)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver specielt, døre, vinduer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.