JTS BYG ApS
CVR 29 44 63 42 · Fårevejle · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JTS BYG ApS har CVR-nummer 29446342. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Adelers Alle 29, 4540 Fårevejle. Stiftet: 1. april 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 4.410.414 kr., årets resultat 891.669 kr., egenkapital 4.133.577 kr., aktiver i alt 6.385.488 kr. Soliditetsgraden på 64,7 % er højere end hos 81 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 891.669 kr. er højere end hos 91 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JTS BYG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Adelers Alle 29, 4540 Fårevejle
- Kommune
- ODSHERRED
- Antal ansatte
-
8
2006 2018
- Stiftet
- 1 Apr 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2006-04-10
- Binavne
- JACOBSEN TØMRER/SNEDKER ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29446342 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5493001KJSGQ565U0J74
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Adelers Alle 29, 4540 Fårevejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: jts-byg.dk Hjemmeside https://www.jts-byg.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,6%
▲ 8,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,15
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
64,7%
▲ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
110,9%
▲ 110,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.410.414 | 3.855.981 | 3.702.488 | 4.322.941 | 3.429.815 |
| Resultat før skat | 1.146.112 | 543.372 | 504.111 | 958.262 | 776.332 |
| Årets resultat | 891.669 | 422.763 | 392.309 | 746.251 | 602.736 |
| Egenkapital | 4.133.577 | 3.241.908 | 2.819.146 | 2.426.837 | 1.680.586 |
| Aktiver i alt | 6.385.488 | 5.092.090 | 4.690.437 | 4.935.004 | 3.781.099 |
| Omsætningsaktiver | 6.218.743 | 4.925.345 | 4.462.358 | 4.638.176 | 3.432.900 |
| Kortfristet gæld | 1.972.679 | 1.718.539 | 1.729.511 | 2.262.435 | 1.904.608 |
| Gæld i alt | 2.153.968 | 1.825.393 | 1.860.257 | 2.478.189 | 2.066.792 |
| Soliditetsgrad | 64.7% | 63.7% | 60.1% | 49.2% | 44.4% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 7 | 7 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SANGER HOLDING ApS Siden 10 Apr 2006100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Sanger Jacobsen Siden 10 Apr 2006Direktør
Produktionsenheder
1JTS BYG ApS
P-nr. 1012175694
Adelers Alle 29, 4540 Fårevejle
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SANGER HOLDING ApS (CVR 28521472)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.