JUHL HOLDING ApS
CVR 26 18 25 22 · Malling · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JUHL HOLDING ApS har CVR-nummer 26182522. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sofienlystvej 23, 8340 Malling. Stiftet: 1. august 2001. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -13.373 kr., årets resultat 1.187.734 kr., egenkapital 5.895.148 kr., aktiver i alt 5.993.670 kr. Soliditetsgraden på 98,4 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.187.734 kr. er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JUHL HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sofienlystvej 23, 8340 Malling
- Kommune
- AARHUS
- Telefon
- 86931333
- lhj@juhl-as.com
- Stiftet
- 1 Aug 2001
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- anlægsinvesteringer i værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2001-08-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26182522 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sofienlystvej 23, 8340 Malling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,1%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
43,07
▲ 37,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,4%
▲ 8,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
32,0%
▲ 32,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -13.373 | -25.750 | -49.397 | -38.483 | -52.000 |
| Resultat før skat | 1.196.578 | 934.197 | 805.756 | 927.523 | 1.096.342 |
| Årets resultat | 1.187.734 | 899.853 | 807.122 | 1.058.540 | 920.220 |
| Egenkapital | 5.895.148 | 4.820.602 | 4.017.798 | 8.264.285 | 7.728.356 |
| Aktiver i alt | 5.993.670 | 5.338.935 | 4.528.766 | 8.803.410 | 8.261.236 |
| Omsætningsaktiver | 4.242.981 | 2.872.600 | 2.072.879 | 4.986.529 | 5.226.909 |
| Kortfristet gæld | 98.522 | 518.333 | 510.968 | 539.125 | 532.880 |
| Gæld i alt | 98.522 | 518.333 | 510.968 | 539.125 | 532.880 |
| Soliditetsgrad | 98.4% | 90.3% | 88.7% | 93.9% | 93.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Flemming Juhl Siden 14 Aug 2001100% Ejer
Ledelse
2-
Lisbeth Hansen Juhl Siden 1 Aug 2001Direktør
-
Niels Flemming Juhl Siden 1 Aug 2001Direktør
Produktionsenheder
1JUHL HOLDING ApS
P-nr. 1008607709
Sofienlystvej 23, 8340 Malling
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.176.157 DKK | 258.742 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 970.228 DKK | 213.444 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.266.978 DKK | 278.718 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.525.798 DKK | 335.654 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -93.859 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JUHL HOLDING ApS (CVR 26182522)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anlægsinvesteringer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.