Kanalhuset ApS
CVR 40 96 77 29 · København K · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kanalhuset ApS har CVR-nummer 40967729. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Overgaden Oven Vandet 62A, 1415 København K. Stiftet: 28. november 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 53. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 17.348.415 kr., årets resultat 2.833.734 kr., egenkapital 3.996.861 kr., aktiver i alt 8.830.284 kr. Soliditetsgraden på 45,3 % er højere end hos 70 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.833.734 kr. er højere end hos 98 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kanalhuset ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Overgaden Oven Vandet 62A, 1415 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 53
- info@kanalhusetcph.com
- Stiftet
- 28 Nov 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Hotel og restaurationsdrift
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-11-28
- Sekundære brancher
- Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter (551000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40967729 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Overgaden Oven Vandet 62A, 1415 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
70,9%
▲ 4,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,72
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,3%
▲ 7,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
59,5%
▲ 59,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 17.348.415 | 15.346.146 | 13.650.664 | 11.678.562 | 5.860.923 |
| Resultat før skat | 3.632.838 | 2.278.266 | 2.276.047 | 2.641.174 | -529.884 |
| Årets resultat | 2.833.734 | 1.776.569 | 1.775.316 | 2.061.242 | -414.236 |
| Egenkapital | 3.996.861 | 2.663.127 | 3.886.558 | 2.111.242 | -364.236 |
| Aktiver i alt | 8.830.284 | 7.012.959 | 7.867.878 | 5.761.162 | 3.971.391 |
| Omsætningsaktiver | 8.335.618 | 6.677.495 | 7.200.462 | 5.029.283 | 2.930.711 |
| Kortfristet gæld | 4.833.423 | 4.349.832 | 3.981.320 | 3.649.920 | 2.405.893 |
| Gæld i alt | 4.833.423 | 4.349.832 | 3.981.320 | 3.649.920 | 4.335.627 |
| Soliditetsgrad | 45.3% | 38% | 49.4% | 36.6% | -9.2% |
| Ansatte (gns.) | 31 | 29 | 28 | 29 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MITCO ApS Siden 28 Nov 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Lennart Bent Lajboschitz Siden 28 Nov 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Kanalhuset ApS
P-nr. 1025278239
Overgaden Oven Vandet 62A, 1415 København K
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 53 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mitco Holding ApS (CVR 41374969)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Erik Sophus Falck´s Erhvervsdrivende Fond Nærum
- KNSA Hospitality Paper Island ApS København K
- KNSA Hospitality Kopenhagen ApS København K
- Højmølle Kro ApS Eskilstrup
- Hotel Faaborg ApS Birkerød
- EJENDOMSAKTIESELSKABET VARDE København K
- VARDE GARTEN & Von Lügenhals A/S Varde
- Søfryd Seaside ApS Hinnerup
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsdrift, hotel, hoteller.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.