KANG SANASOQ ApS
CVR 12 60 88 53 · Kangerlussuaq · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KANG SANASOQ ApS har CVR-nummer 12608853. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Kangerlussuaq 46, t273, 3910 Kangerlussuaq. Stiftet: 6. december 2010. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.537.402 kr., årets resultat 92.714 kr., egenkapital 5.300.357 kr., aktiver i alt 7.761.460 kr. Soliditetsgraden på 68,3 % er højere end hos 84 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 92.714 kr. er højere end hos 58 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KANG SANASOQ ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Kangerlussuaq 46, t273, 3910 Kangerlussuaq
- Kommune
- QEQQATA
- Stiftet
- 6 Dec 2010
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- tømrervirksomhed og hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-12-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK12608853 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
Kangerlussuaq 46, t273, 3910 Kangerlussuaq
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,7%
▼ 13,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,93
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,3%
▼ 5,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-88,1%
▼ 88,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.537.402 | 5.220.470 | 7.395.939 | 5.183.457 | 4.268.855 |
| Resultat før skat | 145.005 | 1.081.708 | 443.670 | 1.157.873 | 301.255 |
| Årets resultat | 92.714 | 779.866 | 316.749 | 839.835 | 233.061 |
| Egenkapital | 5.300.357 | 5.207.643 | 4.427.777 | 4.111.028 | 3.271.193 |
| Aktiver i alt | 7.761.460 | 7.087.556 | 8.783.463 | 6.397.274 | 4.821.192 |
| Omsætningsaktiver | 5.769.516 | 4.959.580 | 6.824.669 | 4.943.674 | 3.306.042 |
| Kortfristet gæld | 1.970.815 | 1.400.973 | 3.902.829 | 1.933.545 | 1.215.303 |
| Gæld i alt | 2.254.315 | 1.684.473 | 4.186.329 | 2.217.045 | 1.498.803 |
| Soliditetsgrad | 68.3% | 73.5% | 50.4% | 64.3% | 67.9% |
| Ansatte (gns.) | 15 | 11 | 11 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Thomas Rasmussen Siden 1 Jan 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Rasmussen Siden 6 Dec 2010Direktør
Produktionsenheder
1Kang Sanasoq ApS
P-nr. 1021194219
Kangerlussuaq 46, 3910 Kangerlussuaq
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.