KANOMA ApS
CVR 21 45 22 70 · Give · Bogføring og revision; skatterådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KANOMA ApS har CVR-nummer 21452270. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Bogføring og revision; skatterådgivning (branchekode 692000). Adresse: Bæksgårdvej 14, 7323 Give. Stiftet: 19. januar 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 377.663 kr., årets resultat 361.882 kr., egenkapital 768.697 kr., aktiver i alt 3.356.327 kr. Soliditetsgraden på 22,9 % er lavere end hos 80 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 361.882 kr. er højere end hos 76 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 45 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KANOMA ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Adresse
- Bæksgårdvej 14, 7323 Give
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 19 Jan 1999
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- udføre assistance med administration, regnskabsudarbejdelse, foretage formueforvaltning, investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-14
- Binavne
- BSM Holding ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21452270 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300JBIKKKW4QP6681 Øverste modervirksomhed: TAVSEN HOLDING ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bæksgårdvej 14, 7323 Give
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,1%
▲ 43,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,90
▼ 11,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,9%
▼ 75,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
67,4%
▲ 67,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3113 virksomheder i «Bogføring og revision; skatterådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 377.663 | 686.902 | 2.416.852 | 3.253.024 | 1.342.959 |
| Resultat før skat | 464.241 | 277.918 | 2.033.359 | 2.582.677 | 987.508 |
| Årets resultat | 361.882 | 216.240 | 1.585.486 | 2.992.906 | 979.695 |
| Egenkapital | 768.697 | 5.941.815 | 7.725.575 | 8.865.089 | 5.872.183 |
| Aktiver i alt | 3.356.327 | 6.041.467 | 8.268.182 | 9.409.058 | 7.745.547 |
| Omsætningsaktiver | 2.012.879 | 2.473.467 | 5.444.182 | 6.469.750 | 5.920.449 |
| Kortfristet gæld | 156.052 | 99.652 | 542.607 | 543.969 | 1.620.364 |
| Gæld i alt | 2.587.630 | 99.652 | 542.607 | 543.969 | 1.648.364 |
| Soliditetsgrad | 22.9% | 98.4% | 93.4% | 94.2% | 75.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
6-
ENGSIG HOLDING ApS Siden 20 Dec 202233,33% Ejer
-
Louise Christensen Siden 1 Apr 202610% Ejer
-
Lars Tavsen Siden 1 Apr 202610% Ejer
-
Bertram Tavsen Siden 1 Apr 202610% Ejer
-
Jeppe Tavsen Christensen Siden 1 Apr 202610% Ejer
-
Esben Tavsen Christensen Siden 1 Apr 202610% Ejer
Ledelse
1-
Lars Tavsen Siden 6 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1KANOMA ApS
P-nr. 1004942048
Bæksgårdvej 14, 7323 Give
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 378.138 DKK | 83.182 DKK | Datterselskab |
| 2020 | -740.084 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TAVSEN HOLDING ApS (CVR 28153864)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver regnskabsudarbejdelse, assistance, udføre.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.