KAPACITET A/S
CVR 26 02 88 25 · Hellerup · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KAPACITET A/S har CVR-nummer 26028825. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Ryvangs Allé 81, 2900 Hellerup. Stiftet: 1. januar 2001. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.842.262 kr., årets resultat -1.154.654 kr., egenkapital 5.996.618 kr., aktiver i alt 9.937.361 kr. Soliditetsgraden på 60,3 % er højere end hos 52 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -1.154.654 kr. er lavere end hos 96 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KAPACITET A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Ryvangs Allé 81, 2900 Hellerup
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
21
2001 2018
- Telefon
- 70221142
- hello@kapacitet.dk
- Hjemmeside
- www.kapacitet.dk
- Stiftet
- 1 Jan 2001
- Selskabskapital
- 502.000 DKK
- Formål
- handels-, service-, og produktionsvirksomhed inden for plast- og metalindustrien, samt andre erhvervsmæssige aktiviteter i forbindelse hermed. Herunder rådgivning, personalemæssig outsourceing og undervisning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-07-09
- Binavne
- Copenhagen Hull Cleaning Systems A/S Hellerup Maskinfabrik A/S Kapacitet Production A/S Medicinske Utensilier A/S Produktionen A/S Scanflex Ergonomics Denmark A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26028825 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ryvangs Allé 81, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 3 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.kapacitet.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://kapacitet.dk/
- https://www.youtube.com/user/kapacitetas Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-19,3%
▼ 27,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,31
▼ 1,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,3%
▼ 14,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-191,7%
▼ 191,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.842.262 | 16.293.049 | 12.068.776 | 15.503.324 | 18.416.038 |
| Resultat før skat | -1.474.910 | 1.611.219 | 14.895 | 373.994 | 1.536.011 |
| Årets resultat | -1.154.654 | 1.258.647 | 7.754 | 287.431 | 1.174.821 |
| Egenkapital | 5.996.618 | 15.151.272 | 13.892.625 | 13.884.872 | 13.597.441 |
| Aktiver i alt | 9.937.361 | 20.329.060 | 15.449.403 | 17.422.113 | 19.146.290 |
| Omsætningsaktiver | 9.122.120 | 19.445.749 | 14.727.878 | 16.571.544 | 18.108.303 |
| Kortfristet gæld | 3.940.743 | 5.170.631 | 1.556.607 | 3.537.241 | 5.548.849 |
| Gæld i alt | 3.940.743 | 5.170.631 | 1.556.607 | 3.537.241 | 5.548.849 |
| Soliditetsgrad | 60.3% | 74.5% | 89.9% | 79.7% | 71% |
| Ansatte (gns.) | 18 | 18 | 14 | 21 | 24 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mens et Manus ApS Siden 10 Jan 2001100% Ejer
Ledelse
5-
Henrik Bo Jørgensen Siden 1 Nov 2020Bestyrelsesmedlem
-
Jens Peter Bredholt Siden 1 Nov 2020Formand
-
Anders Lund Kjøller Siden 19 Jun 2025Bestyrelsesmedlem
-
Mette Skøt Siden 24 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Helle Olund Villumsen Siden 1 Nov 2020Adm. dir.
Produktionsenheder
3KAPACITET A/S
P-nr. 1008428014
Troljevej 2, 2900 Hellerup
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 21 ansatte
Kapacitet A/S
P-nr. 1024093596
Ryvangs Allé 81, 2900 Hellerup
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
Kapacitet A/S
P-nr. 1024350343
Ryvangs Allé 83, st., 2900 Hellerup
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 2.119.961 DKK | 466.378 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mens et Manus ApS (CVR 25870344)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver outsourceing, personalemæssig, metalindustrien.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.