KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS
CVR 36 40 94 52 · Roslev · Reparation og vedligeholdelse af maskiner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS har CVR-nummer 36409452. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af maskiner (branchekode 331200). Adresse: Bystedvej 2, 7870 Roslev. Stiftet: 17. oktober 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.292.246 kr., årets resultat 300.031 kr., egenkapital 2.288.117 kr., aktiver i alt 3.615.564 kr. Soliditetsgraden på 63,3 % er højere end hos 69 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 300.031 kr. er højere end hos 65 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 16 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Adresse
- Bystedvej 2, 7870 Roslev
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
2
2014 2018
- Stiftet
- 17 Oct 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- smede- og VVS virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-10-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36409452 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 1595XDI1FK3XYLI9U439
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,1%
▼ 7,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,83
▲ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,3%
▲ 7,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-27,6%
▼ 27,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
574 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af maskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.292.246 | 1.543.759 | 1.813.242 | 1.024.781 | 1.416.741 |
| Resultat før skat | 385.946 | 534.626 | 865.685 | 113.134 | 396.524 |
| Årets resultat | 300.031 | 414.632 | 675.026 | 88.048 | 326.035 |
| Egenkapital | 2.288.117 | 2.049.086 | 1.692.454 | 1.017.428 | 929.380 |
| Aktiver i alt | 3.615.564 | 3.695.286 | 3.295.494 | 2.457.287 | 2.443.494 |
| Omsætningsaktiver | 2.813.098 | 2.884.769 | 2.476.926 | 1.630.668 | 1.608.824 |
| Kortfristet gæld | 733.894 | 1.011.334 | 927.174 | 724.086 | 759.417 |
| Gæld i alt | 1.327.447 | 1.646.200 | 1.603.040 | 1.439.859 | 1.514.114 |
| Soliditetsgrad | 63.3% | 55.5% | 51.4% | 41.4% | 38% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Peter Kaptain Siden 17 Oct 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Niels Peter Kaptain Siden 17 Oct 2014Direktør
Produktionsenheder
1KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS
P-nr. 1019813203
Bystedvej 2, 7870 Roslev
Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS
Bystedvej 4A, 7870 Roslev
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Skive Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 546.095 DKK | 120.120 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 837.850 DKK | 184.316 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 104.812 DKK | 23.056 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 385.982 DKK | 84.898 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 193.724 DKK | 42.614 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KAPTAINS SMEDE OG VVS ApS (CVR 36409452)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver smede, vvs, maskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.