Kcal Valby A/S
CVR 41 70 63 17 · København K · Udskænkning af alkoholiske drikkevarer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Kcal Valby A/S har CVR-nummer 41706317. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (branchekode 563020). Adresse: Købmagergade 7, 3., 1150 København K. Stiftet: 21. september 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 160.756 kr., årets resultat -319.155 kr., egenkapital -2.864.992 kr., aktiver i alt 779.122 kr. Soliditetsgraden på -367,7 % er lavere end hos 95 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -319.155 kr. er lavere end hos 88 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kcal Valby A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
- Adresse
- Købmagergade 7, 3., 1150 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 27147074
- info@kcalcollective.dk
- Hjemmeside
- kcalcollective.dk
- Stiftet
- 21 Sep 2020
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- drift af café og retail samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-09-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41706317 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Købmagergade 7, 3., 1150 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,05
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-367,7%
▼ 134,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
27,7%
▲ 27,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1170 virksomheder i «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 160.756 | -118.761 | -262.775 | -332.713 | -699.755 |
| Resultat før skat | -330.745 | -608.464 | -695.063 | -862.296 | -1.021.751 |
| Årets resultat | -319.155 | -441.515 | -686.307 | -796.263 | -1.021.751 |
| Egenkapital | -2.864.992 | -2.545.836 | -2.104.321 | -1.418.014 | -621.751 |
| Aktiver i alt | 779.122 | 1.091.545 | 1.361.540 | 1.519.862 | 1.314.883 |
| Omsætningsaktiver | 195.951 | 250.524 | 253.938 | 317.628 | 143.226 |
| Kortfristet gæld | 3.620.114 | 3.637.381 | 3.465.861 | 2.937.876 | 1.936.634 |
| Gæld i alt | 3.644.114 | 3.637.381 | 3.465.861 | 2.937.876 | 1.936.634 |
| Soliditetsgrad | -367.7% | -233.2% | -154.6% | -93.3% | -47.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
The Collective Holding ApS Siden 21 Sep 2020100% Ejer
Ledelse
5-
Per Ulrik Andersen Siden 21 Sep 2020Formand
-
Brian Ulrik Andersen Siden 6 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Tom Ulrich Helmundt Siden 21 Sep 2020Bestyrelsesmedlem
-
Mads Christian Krall Lange Siden 21 Sep 2020Direktør
-
Mads Christian Krall Lange Siden 21 Sep 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Kcal Valby A/S
P-nr. 1026298373
Valby Langgade 68, st. 1, 2500 Valby
Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PER ULRIK ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 30240529)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver retail, café, udskænkning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.