KCN Stål A/S
CVR 21 82 58 32 · Skælskør · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
KCN Stål A/S har CVR-nummer 21825832. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Industrivej 34, 4230 Skælskør. Stiftet: 25. juni 1999. Status: under konkurs. Antal ansatte: 20. Seneste årsrapport (regnskabsår 2023): bruttofortjeneste 30.840.292 kr., årets resultat 1.359.710 kr., egenkapital 17.491.202 kr., aktiver i alt 34.587.116 kr. Soliditetsgraden på 50,6 % er højere end hos 63 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.359.710 kr. er højere end hos 72 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2022 til 2023. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KCN Stål A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Industrivej 34, 4230 Skælskør
- Kommune
- SLAGELSE
- Antal ansatte
-
20
1999 2018
- Telefon
- 58191020
- Stiftet
- 25 Jun 1999
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- salg og produktion af stålkonstruktioner og beslægtet virksomhed
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-05-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21825832 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 34, 4230 Skælskør
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,8%
▼ 16,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,57
▲ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
50,6%
▲ 9,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-65,5%
▼ 65,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 30.840.292 | 33.648.772 | 26.747.179 | 32.046.690 | 37.222.121 |
| Resultat før skat | 1.746.737 | 5.056.847 | -3.938.923 | -1.523.052 | 4.762.854 |
| Årets resultat | 1.359.710 | 3.943.603 | -3.075.923 | -1.192.905 | 3.700.563 |
| Egenkapital | 17.491.202 | 16.131.492 | 12.187.889 | 15.263.812 | 18.956.717 |
| Aktiver i alt | 34.587.116 | 39.177.294 | 48.169.885 | 42.189.268 | 49.819.707 |
| Omsætningsaktiver | 28.147.925 | 28.079.475 | 36.299.720 | 29.405.475 | 36.132.655 |
| Kortfristet gæld | 10.934.626 | 17.446.764 | 30.698.550 | 20.480.677 | 25.812.849 |
| Gæld i alt | 13.218.006 | 19.554.921 | 33.604.359 | 23.700.157 | 27.330.185 |
| Soliditetsgrad | 50.6% | 41.2% | 25.3% | 36.2% | 38.1% |
| Ansatte (gns.) | 42 | 44 | 49 | 54 | 60 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kærsgaard Group ApS Siden 30 Jun 2024100% Ejer
Produktionsenheder
1KCN Stål A/S
P-nr. 1007644767
Industrivej 34, 4230 Skælskør
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 20 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Kecon A/S
Industrivej 34, 4230 Skælskør
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Slagelse Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KE 2024 HOLDING ApS (CVR 35035427)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver stålkonstruktioner, metalkonstruktioner, dele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms