KF Auto ApS
CVR 42 49 94 39 · Løsning · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KF Auto ApS har CVR-nummer 42499439. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Bottrupvej 1, 8723 Løsning. Stiftet: 28. juni 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.731.447 kr., årets resultat 103.383 kr., egenkapital 219.148 kr., aktiver i alt 846.982 kr. Soliditetsgraden på 25,9 % er lavere end hos 67 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 103.383 kr. er højere end hos 50 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KF Auto ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Bottrupvej 1, 8723 Løsning
- Kommune
- HEDENSTED
- Antal ansatte
- 4
- Stiftet
- 28 Jun 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- et autoværksted samt enhver aktivitet, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-06-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42499439 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bottrupvej 1, 8723 Løsning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: kf-auto.dk Hjemmeside https://www.kf-auto.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (20. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,2%
▼ 12,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,10
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,9%
▲ 9,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50,5%
▲ 50,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.731.447 | 1.708.683 | 1.243.109 | 1.366.487 | 965.177 |
| Resultat før skat | 153.481 | 94.953 | 10.096 | 143.643 | -297.506 |
| Årets resultat | 103.383 | 68.707 | 5.678 | 109.663 | -201.470 |
| Egenkapital | 219.148 | 115.765 | 47.058 | 41.380 | -68.283 |
| Aktiver i alt | 846.982 | 705.622 | 490.320 | 433.774 | 374.462 |
| Omsætningsaktiver | 687.506 | 582.467 | 337.979 | 273.566 | 168.456 |
| Kortfristet gæld | 623.886 | 589.857 | 443.262 | 392.394 | 442.745 |
| Gæld i alt | 623.886 | 589.857 | 443.262 | 392.394 | 442.745 |
| Soliditetsgrad | 25.9% | 16.4% | 9.6% | 9.5% | -18.2% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Fynbo Holding ApS Siden 5 Jul 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Kris Fynbo Siden 28 Jun 2021Direktør
Produktionsenheder
1KF Auto ApS
P-nr. 1027300924
Bottrupvej 1, 8723 Løsning
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 4 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)KF Auto ApS
Bottrupvej 1, 8723 Løsning
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Hedensted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | -303.049 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fynbo Holding ApS (CVR 42524670)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoværksted, aktivitet, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.