KLINKBY TRÆBYG A/S
CVR 33 63 74 46 · Vejen · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KLINKBY TRÆBYG A/S har CVR-nummer 33637446. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Sapvej 14, 6600 Vejen. Stiftet: 27. april 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 27. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 14.060.294 kr., årets resultat 1.586.630 kr., egenkapital 4.374.173 kr., aktiver i alt 11.177.309 kr. Soliditetsgraden på 39,1 % er højere end hos 51 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.586.630 kr. er højere end hos 95 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KLINKBY TRÆBYG A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Sapvej 14, 6600 Vejen
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
27
2011 2018
- Stiftet
- 27 Apr 2011
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- håndværksmæssig virksomhed samt køb og salg af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening med direktøren, eller af direktøren alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-04-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33637446 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sapvej 14, 6600 Vejen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,3%
▲ 9,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,27
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,1%
▼ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
57,7%
▲ 57,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 14.060.294 | 12.443.274 | 11.409.885 | 10.083.176 | 10.644.202 |
| Resultat før skat | 2.057.850 | 1.289.304 | 1.582.219 | 1.658.609 | 1.509.581 |
| Årets resultat | 1.586.630 | 1.006.330 | 1.235.865 | 1.299.019 | 1.167.139 |
| Egenkapital | 4.374.173 | 3.787.546 | 3.981.216 | 3.873.954 | 3.374.935 |
| Aktiver i alt | 11.177.309 | 9.545.014 | 10.332.480 | 10.790.579 | 10.090.194 |
| Omsætningsaktiver | 7.725.500 | 6.617.596 | 7.230.979 | 7.844.771 | 6.818.565 |
| Kortfristet gæld | 6.060.936 | 5.053.968 | 5.560.764 | 6.355.725 | 5.658.819 |
| Gæld i alt | 6.060.936 | 5.053.968 | 5.560.764 | 6.355.725 | 5.898.059 |
| Soliditetsgrad | 39.1% | 39.7% | 38.5% | 35.9% | 33.4% |
| Ansatte (gns.) | 25 | 25 | 22 | 20 | 21 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Lille Skovlyst Holding ApS Siden 11 Feb 202666,67% Ejer
-
FAV Invest ApS Siden 11 Feb 202625% Ejer
Ledelse
4-
Anders Klinkby Siden 27 Apr 2011Bestyrelsesmedlem
-
Anders Klinkby Siden 27 Apr 2011Direktør
-
Mogens Dam Jepsen Siden 2 Apr 2022Formand
-
Kasper Kollerup Pedersen Siden 4 Jul 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1KLINKBY TRÆBYG A/S
P-nr. 1016815744
Sapvej 14, 6600 Vejen
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 26 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lille Skovlyst Holding ApS (CVR 39161834)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksmæssig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.