Kloakmanden ApS
CVR 37 93 24 85 · Brøndby · Opsamling og behandling af spildevand · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kloakmanden ApS har CVR-nummer 37932485. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opsamling og behandling af spildevand (branchekode 370000). Adresse: Banemarksvej 54, 2605 Brøndby. Stiftet: 15. august 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 16.126.525 kr., årets resultat 4.246.712 kr., egenkapital 7.820.733 kr., aktiver i alt 14.324.986 kr. Soliditetsgraden på 54,6 % er lavere end hos 56 % af de 256 virksomheder i branchen «Opsamling og behandling af spildevand», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.246.712 kr. er højere end hos 69 % af de 256 virksomheder i branchen «Opsamling og behandling af spildevand», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 15 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kloakmanden ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opsamling og behandling af spildevand (370000)
- Adresse
- Banemarksvej 54, 2605 Brøndby
- Kommune
- BRØNDBY
- Antal ansatte
-
15
2016 2018
- Telefon
- 71998100
- info@kloakmanden.dk
- Hjemmeside
- www.kloakmanden.dk
- Stiftet
- 15 Aug 2016
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- yde kloakservice
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-10-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37932485 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Banemarksvej 54, 2605 Brøndby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.kloakmanden.dk Hjemmeside https://kloakmanden.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (18. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
54,3%
▲ 6,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,62
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,6%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
74,0%
▲ 74,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
256 virksomheder i «Opsamling og behandling af spildevand»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 16.126.525 | 14.001.483 | 12.816.332 | 10.142.025 | 9.418.354 |
| Resultat før skat | 5.469.196 | 3.199.816 | 2.779.624 | 1.773.930 | 1.765.539 |
| Årets resultat | 4.246.712 | 2.440.645 | 2.122.313 | 1.302.197 | 1.298.679 |
| Egenkapital | 7.820.733 | 5.074.021 | 4.133.377 | 3.011.064 | 2.708.866 |
| Aktiver i alt | 14.324.986 | 9.440.530 | 7.286.184 | 6.110.729 | 5.507.051 |
| Omsætningsaktiver | 13.933.151 | 8.950.648 | 6.583.622 | 5.494.866 | 4.810.877 |
| Kortfristet gæld | 5.308.421 | 3.591.889 | 2.461.626 | 2.506.288 | 2.169.241 |
| Gæld i alt | 6.504.253 | 4.366.509 | 3.152.807 | 3.099.665 | 2.795.614 |
| Soliditetsgrad | 54.6% | 53.7% | 56.7% | 49.3% | 49.2% |
| Ansatte (gns.) | 15 | 14 | 13 | 11 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
VILSAM HOLDING ApS Siden 1 Jun 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Rune Vejlgaard Rasmussen Siden 15 Aug 2016Direktør
Produktionsenheder
1Kloakmanden ApS
P-nr. 1021664029
Banemarksvej 54, 2605 Brøndby
Opsamling og behandling af spildevand (370000)
👥 16 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 1.805.071 DKK | 397.100 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VILSAM HOLDING ApS (CVR 34882975)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kloakservice, opsamling, spildevand.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.