KNUD ANDREASSEN ApS
CVR 15 10 62 47 · Karise · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KNUD ANDREASSEN ApS har CVR-nummer 15106247. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Alslevvej 16, 4653 Karise. Stiftet: 1. februar 1991. Status: aktiv. Antal ansatte: 14. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste 6.924.397 kr., årets resultat 1.124.368 kr., egenkapital 4.634.660 kr., aktiver i alt 11.292.577 kr. Soliditetsgraden på 41,0 % er højere end hos 60 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.124.368 kr. er højere end hos 83 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KNUD ANDREASSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Alslevvej 16, 4653 Karise
- Kommune
- FAXE
- Antal ansatte
-
14
1997 2018
- Telefon
- 56788417
- Stiftet
- 1 Feb 1991
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 1997-01-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK15106247 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Alslevvej 16, 4653 Karise
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,3%
▼ 1,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,60
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,0%
▼ 14,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-41,9%
▼ 41,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.924.397 | 7.974.835 | 5.557.365 | 6.778.067 | 5.004.138 |
| Resultat før skat | 1.456.566 | 2.487.361 | 956.860 | 2.218.935 | 208.769 |
| Årets resultat | 1.124.368 | 1.934.959 | 731.454 | 1.724.037 | 173.590 |
| Egenkapital | 4.634.660 | 7.510.292 | 7.575.331 | 7.843.877 | 6.119.840 |
| Aktiver i alt | 11.292.577 | 13.618.188 | 12.441.141 | 13.804.601 | 11.410.087 |
| Omsætningsaktiver | 8.956.350 | 10.956.135 | 10.020.706 | 11.642.815 | 9.156.129 |
| Kortfristet gæld | 5.607.923 | 4.936.526 | 4.246.842 | 5.320.762 | 5.145.183 |
| Gæld i alt | 5.607.923 | 5.390.100 | 4.246.842 | 5.320.762 | 5.145.183 |
| Soliditetsgrad | 41% | 55.1% | 60.9% | 56.8% | 53.6% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 13 | 11 | 12 | 13 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RASAN HOLDING ApS Siden 1 May 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Ansbjørn Andreassen Siden 26 Jul 2014Direktør
Produktionsenheder
1KNUD ANDREASEN APS
P-nr. 1000861074
Alslevvej 16, 4653 Karise
Opførelse af bygninger (410000)
👥 14 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)KNUD ANDREASEN APS
Alslevvej 16, 4653 Karise
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Faxe Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RASAN HOLDING ApS (CVR 36198931)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværk, opførelse, industri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.