Knutsson Kloak ApS
CVR 42 28 20 81 · Brande · Anlæg af ledningsnet til væsker · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Knutsson Kloak ApS har CVR-nummer 42282081. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anlæg af ledningsnet til væsker (branchekode 422100). Adresse: Fasterholtvej 43, 7330 Brande. Stiftet: 6. april 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 620.609 kr., årets resultat 67.443 kr., egenkapital 368.587 kr., aktiver i alt 823.623 kr. Soliditetsgraden på 44,8 % er lavere end hos 52 % af de 456 virksomheder i branchen «Anlæg af ledningsnet til væsker», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 67.443 kr. er lavere end hos 62 % af de 456 virksomheder i branchen «Anlæg af ledningsnet til væsker», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Knutsson Kloak ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anlæg af ledningsnet til væsker (422100)
- Adresse
- Fasterholtvej 43, 7330 Brande
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Antal ansatte
- 5
- jacob.knutsson@mail.dk
- Stiftet
- 6 Apr 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- kloak- og dræningsarbejder samt her-med beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-04-06
- Sekundære brancher
- Forberedende byggepladsarbejder (431200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42282081 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fasterholtvej 43, 7330 Brande
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,3%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,70
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,8%
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
11,0%
▲ 11,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
456 virksomheder i «Anlæg af ledningsnet til væsker»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 620.609 | 443.808 | 321.344 | 101.594 |
| Resultat før skat | 90.843 | 81.464 | 241.813 | 19.641 |
| Årets resultat | 67.443 | 60.770 | 186.269 | 14.104 |
| Egenkapital | 368.587 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 823.623 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver | 754.406 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 444.036 | — | — | — |
| Gæld i alt | 444.036 | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 44.8% | — | — | — |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jacob Knutsson Holding ApS Siden 6 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Jacob Knutsson Siden 6 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1Knutsson Kloak ApS
P-nr. 1026994841
Fasterholtvej 43, 7330 Brande
Anlæg af ledningsnet til væsker (422100)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jacob Knutsson Holding ApS (CVR 38515888)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver dræningsarbejder, kloak, her.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.