Køge Autolakcenter ApS
CVR 37 33 70 72 · Køge · Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Køge Autolakcenter ApS har CVR-nummer 37337072. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (branchekode 953120). Adresse: Søndre Viaduktvej 17, 4600 Køge. Stiftet: 2. januar 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 3.108.276 kr., årets resultat 258.985 kr., egenkapital 2.212.844 kr., aktiver i alt 3.135.668 kr. Soliditetsgraden på 70,6 % er højere end hos 82 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 258.985 kr. er højere end hos 65 % af de 354 virksomheder i branchen «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Køge Autolakcenter ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
- Adresse
- Søndre Viaduktvej 17, 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Antal ansatte
-
7
2016 2018
- Telefon
- 60587878
- rune@koegeautolakcenter.dk
- Stiftet
- 2 Jan 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- autolakeringsvirksomhed samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-01-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37337072 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndre Viaduktvej 17, 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,7%
▼ 13,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,40
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,6%
▲ 1,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-58,3%
▼ 58,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
354 virksomheder i «Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.108.276 | 2.926.475 | 2.982.305 | 2.165.128 | 1.251.096 |
| Resultat før skat | 335.155 | 805.917 | 1.049.860 | 633.132 | 65.136 |
| Årets resultat | 258.985 | 620.951 | 815.810 | 489.054 | 45.774 |
| Egenkapital | 2.212.844 | 2.453.859 | 2.432.909 | 1.617.098 | 1.128.045 |
| Aktiver i alt | 3.135.668 | 3.544.746 | 3.376.504 | 2.436.461 | 1.878.958 |
| Omsætningsaktiver | 2.806.193 | 3.230.692 | 2.970.056 | 2.153.272 | 1.515.511 |
| Kortfristet gæld | 825.681 | 883.358 | 691.604 | 661.711 | 737.339 |
| Gæld i alt | 883.301 | 1.069.914 | 921.032 | 801.422 | 737.339 |
| Soliditetsgrad | 70.6% | 69.2% | 72.1% | 66.4% | 60% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 5 | 5 | 4 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Edelstein Holding ApS Siden 26 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Rune Palle Bentsen Edelstein Siden 2 Jan 2016Direktør
Produktionsenheder
1Køge Autolakcenter ApS
P-nr. 1021016833
Søndre Viaduktvej 17, 4600 Køge
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Køge Autolakcenter ApS
Søndre Viaduktvej 17, 4600 Køge
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Køge Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
| 2020 | 53.755 DKK | 11.814 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Edelstein Holding ApS (CVR 42058629)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autolakeringsvirksomhed, karosseri, undervognsbehandling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.