KØLKÆR STÅL & TEKNIK ApS
CVR 25 65 47 22 · Herning · Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
KØLKÆR STÅL & TEKNIK ApS har CVR-nummer 25654722. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (branchekode 254000). Adresse: Resenborgvej 12, 7400 Herning. Stiftet: 18. december 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 19.143.351 kr., årets resultat 6.524.758 kr., egenkapital 19.040.985 kr., aktiver i alt 24.209.620 kr. Soliditetsgraden på 78,7 % er højere end hos 86 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.524.758 kr. er højere end hos 100 % af de 206 virksomheder i branchen «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KØLKÆR STÅL & TEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
- Adresse
- Resenborgvej 12, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
21
2014 2018
- Stiftet
- 18 Dec 2013
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- smedeforretning og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør, bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-12-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25654722 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Resenborgvej 12, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,3%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,85
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,7%
▲ 10,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
44,5%
▲ 44,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
206 virksomheder i «Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 19.143.351 | 15.882.001 | 15.025.779 | 13.393.030 | 11.404.005 |
| Resultat før skat | 8.382.984 | 5.953.582 | 4.606.676 | 3.641.200 | 1.759.296 |
| Årets resultat | 6.524.758 | 4.514.205 | 3.593.042 | 2.837.288 | 1.370.312 |
| Egenkapital | 19.040.985 | 13.516.227 | 10.425.333 | 6.982.291 | 5.145.003 |
| Aktiver i alt | 24.209.620 | 19.705.410 | 15.013.211 | 13.934.899 | 13.382.202 |
| Omsætningsaktiver | 21.146.854 | 15.894.579 | 11.022.724 | 9.386.675 | 7.910.778 |
| Kortfristet gæld | 4.360.787 | 4.240.369 | 2.520.885 | 4.122.860 | 5.133.667 |
| Gæld i alt | 5.168.635 | 6.179.920 | 4.421.878 | 6.494.608 | 8.011.199 |
| Soliditetsgrad | 78.7% | 68.6% | 69.4% | 50.1% | 38.4% |
| Ansatte (gns.) | 15 | 15 | 17 | 17 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
BJARKE FRANDSEN HOLDING ApS Siden 18 Dec 201325% Ejer
-
Kåre Frandsen Holding ApS Siden 18 Dec 201325% Ejer
-
SVERRE FRANDSEN HOLDING ApS Siden 18 Dec 201350% Ejer
Ledelse
5-
Steen Frandsen Siden 18 Dec 2013Bestyrelsesmedlem
-
Bjarke Frandsen Siden 18 Dec 2013Formand
-
Sverre Frandsen Siden 18 Dec 2013Bestyrelsesmedlem
-
Sverre Frandsen Siden 18 Dec 2013Direktør
-
Kåre Halkjær Frandsen Siden 18 Dec 2013Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1KØLKÆR STÅL & TEKNIK ApS
P-nr. 1018987186
Resenborgvej 12, 7400 Herning
Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
👥 21 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Kølkær Stål & Teknik ApS
Resenborgvej 12, 7400 Herning
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.710.233 DKK | 1.476.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 5.934.755 DKK | 1.305.634 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.599.690 DKK | 571.912 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.977.231 DKK | 434.984 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 765.427 DKK | 168.388 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KØLKÆR STÅL & TEKNIK ApS (CVR 25654722)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver smedeforretning, pulvermetallurgi, smedning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.