KT2018 A/S
CVR 56 33 51 10 · Aarhus C · Opførelse af bygninger · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
KT2018 A/S har CVR-nummer 56335110. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Trindsøvej 6, 1., 8000 Aarhus C. Stiftet: 20. januar 1976. Status: under konkurs. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2022): bruttofortjeneste -452.877 kr., årets resultat -986.357 kr., egenkapital 168.910 kr., aktiver i alt 3.018.292 kr. Soliditetsgraden på 5,6 % er lavere end hos 73 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -986.357 kr. er lavere end hos 94 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KT2018 A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Trindsøvej 6, 1., 8000 Aarhus C
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
3
1997 2018
- Telefon
- 40315033
- ct@samtgroup.dk
- Stiftet
- 20 Jan 1976
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 850.000 DKK
- Formål
- entreprenør-, ingeniør-, industri- og handelsvirksomhed
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-04-10
- Sekundære brancher
- Gennemførelse af byggeprojekter (681200) Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK56335110 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Trindsøvej 6, 1., 8000 Aarhus C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-584,0%
▼ 511,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,67
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
5,6%
▼ 28,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-17,0%
▼ 17,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -452.877 | -113.575 | -609.026 | 1.408.107 | 2.560.905 |
| Resultat før skat | -986.357 | -1.080.875 | -778.241 | 356.507 | -324.995 |
| Årets resultat | -986.357 | -843.083 | -439.691 | 588.320 | 541.575 |
| Egenkapital | 168.910 | 1.155.267 | 1.998.350 | 2.438.041 | 1.849.721 |
| Aktiver i alt | 3.018.292 | 3.411.775 | 4.813.476 | 8.282.634 | 12.355.004 |
| Omsætningsaktiver | 3.007.792 | 3.386.775 | 4.773.476 | 8.227.634 | 12.355.004 |
| Kortfristet gæld | 1.799.382 | 1.606.508 | 2.165.126 | 5.130.143 | 9.655.283 |
| Gæld i alt | 1.799.382 | 1.606.508 | 2.165.126 | 5.130.143 | 9.655.283 |
| Soliditetsgrad | 5.6% | 33.9% | 41.5% | 29.4% | 15% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 2 | 3 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SAMT Enterprise A/S Siden 13 Jul 2017100% Ejer
Produktionsenheder
1KT2018 A/S
P-nr. 1002046295
Trindsøvej 6, 1., 8000 Aarhus C
Opførelse af bygninger (410000)
👥 3 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)K & T Entreprise A/S
Nordager 17, 6000 Kolding
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Kolding Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SAMT Enterprise A/S (CVR 37785318)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniør, entreprenør, handelsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms