KVANT ApS
CVR 42 26 44 74 · Frederiksberg · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
KVANT ApS har CVR-nummer 42264474. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg. Stiftet: 24. marts 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 182.132 kr., årets resultat -557.120 kr., egenkapital -385.848 kr., aktiver i alt 797.008 kr. Soliditetsgraden på -48,4 % er lavere end hos 94 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -557.120 kr. er lavere end hos 95 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 81 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KVANT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 51906677
- kvantbyg@gmail.com
- Stiftet
- 24 Mar 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- byggeri og byggerådgivning herom, samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-03-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42264474 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,67
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-48,4%
▼ 63,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-154,3%
▼ 154,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 182.132 | 935.643 | 1.280.875 | 330.632 | 1.257.867 |
| Resultat før skat | -714.416 | -277.279 | 278.065 | -762.004 | 942.997 |
| Årets resultat | -557.120 | -219.049 | 210.553 | -596.388 | 736.153 |
| Egenkapital | -385.848 | 171.272 | 390.321 | 179.768 | 776.153 |
| Aktiver i alt | 797.008 | 1.116.867 | 716.316 | 790.054 | 4.658.044 |
| Omsætningsaktiver | 797.008 | 599.549 | 699.516 | 663.024 | 4.658.044 |
| Kortfristet gæld | 1.182.856 | 463.049 | 325.995 | 610.286 | 3.881.891 |
| Gæld i alt | 1.182.856 | 945.595 | 325.995 | 610.286 | 3.881.891 |
| Soliditetsgrad | -48.4% | 15.3% | 54.5% | 22.8% | 16.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Vang Stope Siden 24 Mar 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Vang Stope Siden 28 Oct 2022Direktør
Produktionsenheder
1KVANT ApS
P-nr. 1026974824
Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -245.896 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -752.799 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 940.256 DKK | 206.844 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KVANT ApS (CVR 42264474)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggerådgivning, herom, anlægsarbejder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.