KVAVS ApS
CVR 39 20 15 42 · Skjern · Reparation og vedligeholdelse af maskiner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
KVAVS ApS har CVR-nummer 39201542. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af maskiner (branchekode 331200). Adresse: Borrisvej 10, 6900 Skjern. Stiftet: 1. januar 2018. Status: ophørt 26. juni 2026. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 950.153 kr., årets resultat 374.274 kr., egenkapital 1.162.684 kr., aktiver i alt 3.709.641 kr. Soliditetsgraden på 31,3 % er lavere end hos 68 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 374.274 kr. er højere end hos 70 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 107 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som KVAVS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Adresse
- Borrisvej 10, 6900 Skjern
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 1 Jan 2018
- Ophørt
- 26 Jun 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39201542 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Borrisvej 10, 6900 Skjern
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,2%
▲ 32,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,46
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
31,3%
▲ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7.705,6%
▲ 7.705,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
574 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af maskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 950.153 | 458.578 | 368.336 | 564.738 | 1.321.627 |
| Resultat før skat | 449.855 | 4.503 | -115.413 | 143.779 | 756.216 |
| Årets resultat | 374.274 | -4.921 | -65.176 | 109.943 | 587.722 |
| Egenkapital | 1.162.684 | 788.410 | 793.331 | 858.507 | 748.563 |
| Aktiver i alt | 3.709.641 | 3.135.135 | 2.755.043 | 2.561.728 | 2.148.872 |
| Omsætningsaktiver | 3.709.641 | 3.135.135 | 2.755.043 | 2.561.728 | 2.148.872 |
| Kortfristet gæld | 2.546.957 | 2.346.725 | 1.961.712 | 1.703.221 | 1.400.309 |
| Gæld i alt | 3.709.641 | 2.346.725 | 1.961.712 | 1.703.221 | 1.400.309 |
| Soliditetsgrad | 31.3% | 25.1% | 28.8% | 33.5% | 34.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KVA DIESEL HOLDING ApS (CVR 32091016)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
5 Aug 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskiner, vedligeholdelse, reparation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms