L. SALLING HOLDING ApS
CVR 36 46 37 67 · Kolding · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
L. SALLING HOLDING ApS har CVR-nummer 36463767. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Strynøvænget 7, 6000 Kolding. Stiftet: 12. december 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.723.471 kr., årets resultat 4.813.504 kr., egenkapital 14.423.177 kr., aktiver i alt 15.366.181 kr. Soliditetsgraden på 93,9 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.813.504 kr. er højere end hos 94 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som L. SALLING HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Strynøvænget 7, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 12 Dec 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab og besidde kapitalandele
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-06-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36463767 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strynøvænget 7, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,4%
▼ 43,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,38
▼ 13,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,9%
▼ 4,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-35,5%
▼ 35,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.723.471 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 4.813.504 | 7.462.614 | 1.987.270 | 972.737 | 24.583 |
| Årets resultat | 4.813.504 | 7.462.614 | 1.987.270 | 972.737 | 24.583 |
| Egenkapital | 14.423.177 | 9.744.673 | 3.454.059 | 1.584.589 | 726.252 |
| Aktiver i alt | 15.366.181 | 9.910.637 | 8.626.924 | 5.279.802 | 4.329.952 |
| Omsætningsaktiver | 2.246.711 | 2.606.940 | 416.738 | — | — |
| Kortfristet gæld | 943.004 | 165.964 | 5.172.865 | 3.695.213 | 3.524.618 |
| Gæld i alt | 943.004 | 165.964 | 5.172.865 | 3.695.213 | 3.603.700 |
| Soliditetsgrad | 93.9% | 98.3% | 40% | 30% | 16.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lasse Buch Salling Siden 12 Dec 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Buch Salling Siden 12 Dec 2014Adm. dir.
Produktionsenheder
1L. SALLING HOLDING ApS
P-nr. 1019987813
Strynøvænget 7, 6000 Kolding
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -15.364 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -296.759 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -225.711 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -166.119 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -75.073 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: L. SALLING HOLDING ApS (CVR 36463767)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.